zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pcelarstvo

Go down

Pcelarstvo Empty Pcelarstvo

Пишување  danot on Саб Мај 28, 2011 7:20 am

Odgleduvanje na pceli
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 30

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Pcelarstvo Empty Re: Pcelarstvo

Пишување  Vasko Krakow on Чет Мар 01, 2012 1:26 pm

Данот, каде ти се пчеларите чекам на некој пчелар нешто да се пофали а сеуште е празно.
Јас сум пчелар хобист сеуште па во колку има неко заинтересиран нека се јави можеме да си помогнеме заедно.
Поздрав

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Pcelarstvo Empty Re: Pcelarstvo

Пишување  danot on Чет Мар 01, 2012 1:56 pm

Нема пчелари на форумов, слаб е и одзивот на луѓето кај нас што сакаат да пишуваат на форуми, преку една година едвај се собраа 20 члена Crying or Very sad
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 30

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Pcelarstvo Empty Re: Pcelarstvo

Пишување  vasko on Пон Мар 05, 2012 11:59 am

Здраво имењак,

јас сум урбано растен и земјата како хоби а се надевам и нешто повеќе ме заинтересира од скоро. Ме интересира скоро се, од градинарски култури (лани успешно заасадивме малку домат пипер и краставици за проба) до чување кокошки, зајци па и пчели. се мислам да направам еден сандак и да пробам. Единствен потенцијален проблем ми се моите две мали деца, да не направам беља дека плацот не ми е голем (1000 квадрати) па неможам да ја ставам кошницата многу далеку.

Инаку за проба би направил сандак од типот top bar (http://en.wikipedia.org/wiki/Top-bar_hive) лесно се прави и читам дека е добар за природен начин на пчеластво.
Би сакал да го слушнам твоето искуство и ако не си во краков како што ти пишува во локација може и да се видиме и поразговараме за повеќе теми, гледам дека си активен во повеќе теми.

Поздрав,
Васко

Vasko Krakow напиша:Данот, каде ти се пчеларите чекам на некој пчелар нешто да се пофали а сеуште е празно.
Јас сум пчелар хобист сеуште па во колку има неко заинтересиран нека се јави можеме да си помогнеме заедно.
Поздрав

vasko

Број на мислења : 6
Join date : 2011-08-08
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pcelarstvo Empty Re: Pcelarstvo

Пишување  Vasko Krakow on Пон Мар 05, 2012 11:48 pm

Здраво имењак.
Јас сум активен кога имам време.
Да почнеме по ред во колку си заинтересиран за пчели, твојот план е многу добар дури смеам да кажам и најдобар со изборот на Топ Бар Хајв.
Од неколку гледни точки.
Пред се пчеларството е една голема индустриска гранка, која на некој начин поврзува различни дејности, од кои едни се повеќе потребни други помалку.
Изборот на сандакот ТБХ решава најголем вид на проблеми, и го задржува пчеларството да биде колку е можно сеуште природно.
Ако веќе почнеш да правиш почни со 3 пчелини друштва иако најдобро е да се почне со 5 ПД.
Јас почнав со 1 и затоа не го препорачувам истото, бидејќи случајно може да се случи нешто со матицата и пак почнуваш од почеток.
За пчеларник не ти треба многу место, само би требало да биде малку на страна да не е пред влезот или до патот.
Во колку имаш други животни, пожелно е пчеларникот да е заграден, бидејчи пчелите не се дружтвени животни, и си ја ценат слободата и тишината.
За децата ако не бегаат пред летото на пчелите тогаш нема да има проблеми.
Знам луѓе кои имаат пчели на тараса и немаат проблеми, јас лани чував на прозорец во зградата на 3-ти спрат и понекогаш цела соба беше полна со пчели.
Да не пишувам реферати ако ти треба уште инфо овде сум.
Поздрав од Краков.

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Pcelarstvo Empty Re: Pcelarstvo

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот