zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите

Join the forum, it's quick and easy

zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Honda-Mio standard

4 posters

Go down

Honda-Mio standard Empty Honda-Mio standard

Пишување  danot Саб Мај 28, 2011 9:40 am

Komentari na Honda (Mio standard ) motokultivatorite
Honda-Mio standard Motokultivatormiostanda


Honda-Mio standard 92798621

danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  stefan Чет Јун 09, 2011 10:10 am

Jas imam mio standard kultivator ama so tomos umo 06 motor 2.2kW , ima 2 brzini na kais i dosta e evtin za odrzavanje
Mozebi 5-6 godini sedese ne zapalen vo podrum imase problem so karburatorot od koga e kupen, pa pred nekoja godina se zainteresirav i go srediv mu staviv novo karburatoce i mu smeniv kariki. Pocnav i nekoi priklucoci da mu pravam, napraviv plugce za brazdi za kompir.
Slikata ne e od nego ama isto takvo e
Honda-Mio standard Get_image_variation

stefan

Број на мислења : 16
Join date : 2011-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  danot Чет Јун 09, 2011 2:21 pm

De objasni mi malku poveke okolu prenosot na toj kultivator, vikas ima 2 brzini, dali ima menjac, ili pak ima 2 kaisa i gi zategas preku zategaci i 2 razlicni racki, dali ima rikverc Question
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  stefan Чет Јун 09, 2011 11:16 pm

Pa mojot ne e so menjac, tuku ima dve kaisnici napred i nazad so po dva zleba so razlicen diametar i kaisot racno se prefrla, valjda namenata e za frezanje i za transport, a koga e vo `ler` kaisot e labav i ima zategac so lager koga ja stiskas rackata go zatega kaisot i togas e vo pogon.

stefan

Број на мислења : 16
Join date : 2011-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  danot Пет Јун 10, 2011 7:40 am

Sega mi e jasno na koj nacin e napraven pogonot, jas edno vreme razmisluvav da kupam takov kultivator, gi srekavav po oglasi i za 200 evra, i ima na bit pazar motori od 5.5 Ks za 8000 denari (benzinec, nov), da mu nabacam drug motor,freza so posiroka zafatnina i da imam odlicen kultivator,ali neznam kolku bi uspeal zasto toj kultivator mislam deka na motorot ima reduktor, ne e direktno na radilica, mnogu mi se sviga toa sto ima 2 brzini, koja tocno oznaka e toj kultivator, i koja zafatnina ima frezata?
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  vasko Пон Aвг 08, 2011 9:47 am

Zdravo,

ne sum bas zemjodelec, ama imam mala gradina od skoro pa se najde i eden MIO standard 350 kultivator od prijatel za eftino so toa sto jas ne sum koristel motokultivator do sega. go najdov forumov i gledam imate iskustvo pa da si prasam. ja prezemav knigata motokultivatori i gledam zboruvate za nekoj od kumanovo sto ima delovi, pa ako moze nekoj da mi go prati telefonot ke vi bidam blagodaren.

kultivatorot e star ama ne preraboten. ne e palen odamna i jas za sega nemozam da go startuvam. nemam iskustvo so takvi dvotaktni tomosi. sakam da go otvoram za da go proveram i zacistam, pogotovo elektrikata/magnetot posto mislam deka ne frla iskra ama verojatno ke pojdam na nekoj servis da go vidat, pa otkako i jas ke vidam kako se otvara ke znam za ponatamu (ako nekoj znae servis vo skopje da mi posoci).

kultivatorot e mio standard 350, so motor tomos umo 06 od 2 KW. za nego osven frezite nemam nisto, a bi sakal da zemam plugce, trkala i prikolka, ke se najde za nosenje. ima menuvac so dve brzini i rikverc a koga go otvoriv kapakot kaj kaisot vidov deka ima i dve kaisnici isto kako sto spomnal stefan.

Pozdrav, Vasko


Последната промена е направена од vasko на Пон Aвг 08, 2011 12:12 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : ne e 2.7 tuku 2 KW)

vasko

Број на мислења : 6
Join date : 2011-08-08
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  danot Пон Aвг 08, 2011 3:33 pm

Pozdrav vasko i dobredojde na forumot.
Eve ti link od oglasot od toj od Kumanovo http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=kB3L7PbVkDM=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/SVzbMB/PAWV%20sxkiGbG3GSw0xdsOz3GUaLiRPFOd3H9Mi/ugdrtaWV92XIUDxjVvOYGgVAX3q79IRgLL3gh0ae.

Neznam dali toj kultivator moze da ora zasto nema dovolna tezina, ali plugce za redovi pravenje moze da vlece bez problemi.

Tocno za servis nemozam da ti kazam ali za Tomos lesno ke najdes majstor i delovi.
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  vasko Сре Aвг 10, 2011 9:36 am

Fala Danot,
vcera uspeav da go startuvam, go izvadiv karburatorot da go zacistam, posle smena na benzinot koj bese vnatre, (izgleda bese poveke maslo pa ne palese) zapali od prva! fino raboti vo ler, seuste ne probav so frezite, cekam da zavrne i da omekne zemjata malku.
ke stavam i nekolku sliki od kultivatorot koga ke napravam 7 dena naforumov, sega ne mi dava
pozdrav,

vasko

Број на мислења : 6
Join date : 2011-08-08
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  danot Сре Aвг 10, 2011 2:09 pm

E drago mi e sto si go sredil,toa sto vikas da imalo poveke maslo e najverovatno zatoa sto motorot podolgo vreme ne bil palen pa benzinot isparil.

Na karburatorot imas i edno kako pumpica, na nea pred palenje nadrukaj malku gorivo za odma da zapali!

Rece deka ima menjac so 2 brzini+rikverc, i koga ke go otvoris kapakot ima 2 kaisnici na koi mozes da go prefrlas kaisot?
Pa togas so prefrlanje na kaisot imas 4 brzini napred i 2 brzini rikverc, aj proveri go ova pa kazi kako e?

Ocekuvam sliki!
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  vasko Сре Aвг 10, 2011 5:43 pm

Bas kako sto velis, dve brzini i rikverc na menjacot i po dva kaisnika.
za karburatorot veke imav procitano na upatstvoto od tomos, drukav benzin ama problemot bese stariot benzin vo karburatorot koj isparil, so noviot odma pali.
eve linkovi so fotki ako pomine... ne proagja...



vasko

Број на мислења : 6
Join date : 2011-08-08
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  danot Сре Aвг 10, 2011 5:54 pm

Ako sakas da stavis sliki odi na stranata imageshack.us, aploadiraj ja slikata ali vo rezolucija 800x600,od desno na stranata odi na Embed this image i kopiraj go Forum kodot i zalepi go tuka i ke se pojavi slikata...
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  stefan Сре Aвг 10, 2011 6:27 pm

So zdravje da go koristis motokultivatorot, stavaj mesavina i samo gas!

stefan

Број на мислења : 16
Join date : 2011-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  vasko Пон Aвг 15, 2011 11:58 am

nekolku sliki:
Honda-Mio standard Img_2010
Honda-Mio standard Img_2011
Honda-Mio standard Img_2012
Honda-Mio standard Img_2013

vasko

Број на мислења : 6
Join date : 2011-08-08
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  danot Сре Aвг 17, 2011 6:35 am

Zacuvan kultivator, ke brka rabota dobro, frezata tolku li e siroka ili ima uste po eden par zozevi od strana, kolku sto znam treba da ima?
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty honda

Пишување  krstevski zivko Чет Мај 02, 2013 3:17 pm

gi ima dva vidapogolemi i pomali pogolemiot ne eza lesni pocvi propagja i tezok e za rabota dodeka vo
poteski pocvi odlicno raboti ne ekvarliv no malku tezok za upravuvanje

krstevski zivko

Број на мислења : 1
Join date : 2013-05-02

Вратете се на почетокот Go down

Honda-Mio standard Empty Re: Honda-Mio standard

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот