zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jabolki

Go down

Jabolki      Empty Jabolki

Пишување  danot on Саб Мај 28, 2011 11:20 am

Jabolkovi nasadi
Jabolki      104hb


Jabolki      190o

danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 30

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Jabolki      Empty Re: Jabolki

Пишување  Vasko Krakow on Чет Мар 01, 2012 1:16 pm

Дали некој проверил колкав е приносот на јаболки по/хектар површина во МК.
Сакам дискусиа на таа интересна тема.
Бидејќ сум Пчелар и ме интересира влијаниет на природните запрашувачи (пчелите).
Да надоврзам во сите прирачници пишува, дека од добро запрашен овоштарник,
Каде има барем 4 силни Пчелини Друштва и запрашувањето е успешно,
може да се собере и до 36 тони на јаболки.

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Jabolki      Empty Re: Jabolki

Пишување  danot on Чет Мар 01, 2012 1:59 pm

Имам 1 декар со јаболки, во добри години и со правилна обработка имам берено и по околу 3 тона, воглавно испод 2 тона не било никогаш.
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 30

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Jabolki      Empty Re: Jabolki

Пишување  Vasko Krakow on Чет Мар 01, 2012 5:23 pm

Тогаш одговори ми дали во близината на твојот овоштарник има пчели, во колку нема пробај да се контактираш со некој пчелар да стави блиско или во овоштарникот пчели.
И тогаш ќе имаш убва и сигурна споредба. сега имаш време да го сториш тоа за оваа пролет.

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Jabolki      Empty Re: Jabolki

Пишување  danot on Чет Мар 01, 2012 9:53 pm

Има пчели да, на некои 300 метри...
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 30

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Jabolki      Empty Re: Jabolki

Пишување  Vasko Krakow on Пет Мар 02, 2012 10:37 pm

Според твоите изјаснувања запрашувањето е успешно извршено од 40-70%, добро е но не е идеално. Mad

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Jabolki      Empty odgovor

Пишување  Sekuloski20 on Пет Апр 13, 2012 8:46 pm

prinosot na hektar zavisi od nekolku uslovi kako sto se,brojot na sadnici, kondicijata na nasadot(starosta), sortata na jabolko, vremenskite uslovi, hemiskoto tretiranje, prihanata. Voglavnom se dvizi od minimum 20 do max 60 t na hektar

Sekuloski20

Број на мислења : 1
Join date : 2012-04-13

Вратете се на почетокот Go down

Jabolki      Empty јаболка

Пишување  Vasko Krakow on Чет Апр 19, 2012 9:53 am

Секулоски ако можеш да спрецизираш.
Што се климатски услови,
која сорта,
Хемиско третирање,
Прихрана
по прецизно која сорта и на кој начин можат да се добијат 60т?
Тоа би било многу интересно.
И колку хемија треба да се истури за таа количина.
И дали по таа хемија тој производ може (смее) да се нарекува ЈАБОЛКА.

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Jabolki      Empty Re: Jabolki

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот