zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите

Join the forum, it's quick and easy

zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vladimirec

3 posters

Go down

Vladimirec Empty Vladimirec

Пишување  danot Саб Мај 28, 2011 11:22 am

Komentari za Vladimirec traktorite
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  strongboyy Нед Окт 30, 2011 12:00 am

se uste nikoj ne napisal ni eden zbor za vladimirec Rolling Eyes

strongboyy

Број на мислења : 24
Join date : 2011-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  danot Нед Окт 30, 2011 9:45 am

Nikoj, seuste nemame forumas sto ima Vladimirec, mozda ti Shocked
Bese zainteresiran za Vladimirec ili Univerzal, kupi li?
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  strongboyy Нед Окт 30, 2011 9:37 pm

se uste nemam zemeno... za univerzalot se dvoumev...bese praven remont...od edna strana toa e veke nov traktor, no kakvi delovi i so koj kvalitet se tie sto se vgradeni pri remontot,toa e veke prasanje...pa i ne mi se rizikuvase bas ...sopstvenikot go prodade univerzalot vo edno sosedno selo. tamu mnogu zadovolni od nego...no ok toa veke pomina. a vladimirecot i toj veke se prodal za 1400 evra.
sega sum zainteresiran za eden drug vladimirec 1991 godina,okolu 3500 rh,vaka na slika dosta zacuvan izgleda...eve ke stavam i edna slika... sopstvenikot barase 1500, pa 1400,za d ana krajot mi go ostavi za 1250 evra.pa sum so namera denovive da go vidam.traktorot se naoga vo kocani nekade.Vladimirec Ad1e75cc356b4ec38caad65


strongboyy

Број на мислења : 24
Join date : 2011-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  gorivko Вто Ное 01, 2011 7:23 pm

vaka gledano na slika traktorot ne izgleda loso.
samo treba da se vidi vo zivo: kako pali trosenje na ulje, hidraulikot kako mu raboti, so ide so nego od druga oprema (ima eden del sto se stava na polugite za zakacuvanje na orudija ako najdam slika ke stavam), el. instalacija i najvazno e da se proba Wink
gorivko
gorivko

Број на мислења : 51
Join date : 2011-09-30
Age : 46
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  danot Вто Ное 01, 2011 7:59 pm

Ovaka na slikata se gleda deka bil vo domakinski race, limarija, svetla, stakla, se e OK, sto da ti vikame nie na koi raboti da pazis pri kupuvanje, istoto kako koga go kupuvase 542 Very Happy
Inaku Vladimirec ic ne drzi cena, eftini se, kojznae zosto, ima li dovolno rezervni delovi kaj nas, se imas li informirano za toa?
Mnogu daleku Kocani, za prevoz ke ti zemat mozda i 200 evra do Prilep!
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  strongboyy Вто Ное 01, 2011 8:40 pm

covekot rece deka moze preku sezonata da potrosi pola litar maslo.hidraulikata bila ispravna...palel lesno...so eden zbor deka bil odlicen... vprocem 1250 evra ne se koj znae kolkavi pari za eden traktor vo rangot na imt 533, koj i 10 godini postar cini okolu 2500-3000 evra i e spremen za remont...
ke treba da se proba tamu...Wink no ke treba sopstvenikot da go proba bidejki jas ne znam nisto za vladimirec...ama bas nisto.
ke mora da mi odrzi nekoj cas za obuka so vladimirecot.... da ne dojde da neznam da go smetnam od kamionot Wink
a za 542-kata od skopje do prilep mi zedoa 7000 denari...neznam ni kolku kilometri ima od kocani do prilep.
a kakov e toj del za zakacuvanje na orudija,bas da vidam... eh koga bi imalo nekoj so se razbira vo vladimircive... eve slika od zadniot del na traktorot:Vladimirec 1e120f802c834aa18276e22


strongboyy

Број на мислења : 24
Join date : 2011-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  gorivko Сре Ное 02, 2011 6:37 pm

[img]Vladimirec Imagehandlerashxw.th Vladimirec Imagehandler1ashx.th[/img]
delot izgelda kako na slikite samo sto na prvata slika e napraven kako poluga (krstac ) za zakacuvanje na prikolica
da ja ima i kukata za zakacuvanje i polugite oti moze da se vadat vo zavisnost od potrebite
gorivko
gorivko

Број на мислења : 51
Join date : 2011-09-30
Age : 46
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  strongboyy Нед Ное 13, 2011 7:54 pm

minatiot pat po greska sum otvoril povtorna tema za vladimirec....no ke se vratam vo ovaa.a taa izbrisetejaili prefrlete ja vo ovaa....
najprvo blagodaram za ubavite cestitki.
eve veke vtor den e vo mojot dvor,a jas nemozam da startuvam motorot.akumulatorot prazen, probuvav so kabli od kolata, ama nejke...so klucot ednostavno ne saka ni da vergla...eve i nekoja slika.... malku go izmiv od kalta kolku da zalici;).plugovite pokraj nego se zaedno so traktorot vo cenata.

Vladimirec Vnpk

Vladimirec 93108376

Vladimirec 24626957
Vladimirec Img0254ajpVladimirec Img0253aw
Vladimirec InstrumenttablaVladimirec Menjac





strongboyy

Број на мислења : 24
Join date : 2011-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  danot Сре Ное 23, 2011 6:47 am

Se uste ne se snaogjam okolu prefrlanjeto na postovite, taka da zasega drugata tema neka ostane kako sto si e Rolling Eyes

Ne mozam da veruvam deka si kupil traktor a ne si go zapalil da vidis vo kakva sostojba e motorot, ali gledam deka toa veke go imas reseno.
Baraj niva da go isprobas Cool
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  strongboyy Сре Ное 23, 2011 11:15 am

Wink gazdata probuvase celo vreme da go zapali traktorot na vlecenje...ama ne znaese kako...jas doma iako prv pat sednav vo vladimirec go zapaliv na 2 metra vlecenje Smile.znam deka e cudno da zemes nesto bez da go probas, no,ponekogas dovolno e i samo da vidis sto e kako e.gazdata penzioner...vladimircite i taka imaat malku poslozen menuvac i hidroulika, pa znaev deka covekot za seto vreme ne naucil da raboti so traktorot.a plus i samo 5 dekari zemja imal.(jas razgovarav i so edenl od negovite komsii, a bez da znae sopstvenikot).se uste go nemam zapaleno na kluc, ama vo dvorot ima edna mala udolnina, pa lesno go palam na turkanje.samo ke go pustam nadolu i pali bez problem.samo malku poveke cadi(crn cad) dodeka ne gi postigne obrtaite.a posle ne...pa sakam da mu dodadam nekoj aditiv vo naftata za da se procistat diznite i sistemot za gorivo...pa ke vidam dali ke se namali crniot cad...no nee toa nisto strasno.velat deka site ruski traktori zacaduvaat crn cad pri dodavanje na turazata.
no sakam i nesto drugo da prasam: ovde kaj mene vo pp, nikade nema nisto za vladimirec...stopovite se iskrseni i prednite zmigavci.isto taka nema sajla za obrtometarot i brojacot na raboti casovi na motorot.moze li da rasprasas po tamosnite prodavnici dali ima nesto od ova sto baram? mozam da stavam obicni zadni stopovi...ili napred pozicija so zmigavec...no, sakam ako e mozno da najdam originalni.

strongboyy

Број на мислења : 24
Join date : 2011-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  gorivko Сре Ное 23, 2011 11:58 pm

mozam da se rasprasam po prodavnicite vo stip i ako ima ke ti pisam. za cistenje na diznite probaj ako kaj vas ima benzinska na Luk Oil da zemes Ekto Diesel. ima aditivi vo nego pa ke go procisti malku. inaku za crniot cad mislam deka ne e nesto strasno. pstrasno e so siniot cad koga trosi motorno maslo. za kakva rabota ke go koristis traktorot oti vidov deka imas i 542.
gorivko
gorivko

Број на мислења : 51
Join date : 2011-09-30
Age : 46
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  danot Чет Ное 24, 2011 7:13 am

Deneska e mnogu tesko da najdes kvalitetni stopovi i zmigavci, a original tesko.
Sto se slucuva, mestis novi stopovi, svetat, ali od potresite prestanuvaat, potrebno e zicite da se zalemat direktno na sijalica, nekogasniot "saturnus" vise go nema Crying or Very sad
Ke prasam i za sajla...
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  strongboyy Саб Ное 26, 2011 12:53 am

ne stanuva zbor za originalni...takvi nemozat da s enajdat...,mislam vo kvalitet.no da se od vladimirec za da pasuvaat na mestoto kaj so treba da stojat.jas denes na zadnite zmigavci im staviv od imt....onie starite zmigavci...kako ...kako da gi narecam dolgmanestite so bea...dva imav i gi zalepiv so silikon nazad.no ako mozat da s enajdat za vladimirec uste podobro...moze i samo plastikata ,poso osnovata si stoi na traktorot...a moze i komplet.
a traktorot ke go koristam za drljanje,nesto za oranje...za transport...zavisi dali ke moze d aja nosi 5rednata sadacka za tutun(cisto se somnevam za toa)za prskanje...
kaj nas zemjata e mn lesna za oranje, taka da... koga jas so tomo vinkovic seta zemja ja orav so dvobrazden plug, vladimirecot so pesna ke ora.a kako so gledam vo obrtometarot, brzinata vo oranje mu e pobrza nego na 542kata
542 ora so prva i na 1800 obrtai brzinata mu e negde 6.5-7 km/h.a vladimirecot ora so vtora i brzinata mu e nekade okolu 7.5km na cas.a i osetno pomalku trosi...pa ako mi legni rabotata so nego, ke go koristam i za oranje koga ke bide pomeko ili na lesnite nivi.isto i ciklon moze ke stavam na nego...
no najvazna pricina so go kupiv e,vo vremeto na sadenje na tutun(a togas i se kosat livadite), da ne prekacuvam plugovi,drljaci sadacka,kosacka se na eden traktor.dovolno ke mi bide sadackata da e na 542kata a se drugo da menuvam na vladimirecot.oti sadackata e najteska za prikacuvanje bidejki nemoze da ja pomestis kako na primer plugot ili drljacite.tolku e teska sto samo milimetarski tocno natokmeno ovozmozuva da ja zakacis za traktorot...
e bas super ako se rasprasas za stopovi i za sajla(iako sajla moze ke pasuvalo od lada.taka mi kazaa na hrvatskiot forum).ke ti bidam blagodaren mnogu.
patem...ako saka nekoj tomo vinkovic,go prdavam moeto.sega veke ne se pismanam.tomo ostana sosem bez rabota sea Wink so nego imam samo dvobrazden plug i drljaci.
da mozat da mi ostanat plugovite od TV,bi im dodal uste eden plug.da bidat trobrazdni.i ke oram so 542 so niv kako sto napomnav zemjata e epten lesna za oranje. ne sekoja i ne sekogas, no koga ke ima uslovi za toa, mn pobrzo ke odi...
pozdrav od prilep

strongboyy

Број на мислења : 24
Join date : 2011-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  strongboyy Нед Ное 27, 2011 6:00 pm

veke se snajdov so zmigavci i stopovi. Smile
Vladimirec Zmg3

Vladimirec Zmg2

Vladimirec Zmg2

Vladimirec Zmg5


strongboyy

Број на мислења : 24
Join date : 2011-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  gorivko Сре Ное 30, 2011 9:44 pm

interesno resenie
moze da pomine
gorivko
gorivko

Број на мислења : 51
Join date : 2011-09-30
Age : 46
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  strongboyy Пет Дек 02, 2011 9:35 pm

gorivko напиша:interesno resenie
moze da pomine
mislis na ova so zmigavcite i stopovite? ili...?na ideata za plugot od TV?
ova so zmigavcite e prvicno kolku da ze pricvrstat.ke im stavam uste silikon i ke ko izmaznam da izgleda podobro...

strongboyy

Број на мислења : 24
Join date : 2011-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  gorivko Саб Дек 03, 2011 5:09 pm

strongboyy напиша:
gorivko напиша:interesno resenie
moze da pomine
mislis na ova so zmigavcite i stopovite? ili...?na ideata za plugot od TV?
ova so zmigavcite e prvicno kolku da ze pricvrstat.ke im stavam uste silikon i ke ko izmaznam da izgleda podobro...
i na dvete raboti toa so plugot za tv moze za mesanje na ugari ili proletno oranje
a za svetlata i toa e dbro takvi mozat da se najdat sekade taka da nema da mu ja mislis ako nekoj skrsis Laughing
gorivko
gorivko

Број на мислења : 51
Join date : 2011-09-30
Age : 46
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  strongboyy Нед Дек 04, 2011 11:16 pm

da...ova so zmigavcive epten mi se sviga...skoro bez pari se kolku se evtini.plus mn ubavo izgledaat...a za plugot...toj e 2x10"...duri z amalku posiroko fakaat od plugovite so gi imam od 542 tie se kumanovski.a ovie so vladimirecot so gi zedov, tie se 2x12".so TV orav na dlabocina od 20tina cm, taka da...za na primer oranje pred sadenje tutun...za ugarenje(poplitko)... super ke se.a sprema sirinata na zafatot na sekoj dve pominuvanja, ke ima izorano kako tri pati da sum pominal...taka da mn pobrzo ke odi oranjeto.a kako zemjata e mn lezna za oranje, 542 ke gi vlece bez problem...zatoa sto si dvobrazdniot kumanovski, na mnogu od nivite mozam da oram so 2ra brza.no oram sepak so 1va ...zaso mn e brza 2rata...zemjata leta pola metro i pojke nastrana Wink.
tuku daj nekako da najdeme sajla za meracot na rabotni saati za vladimirecot...kaj nas nikade nema. mi rekoa na hrvatskiot forum deka pasuva sajla od lada. kupiv no nema vrska
.navojot e mn posirok kaj vladimirecot... moze li da najdes tamu vo tvojot kraj?

strongboyy

Број на мислења : 24
Join date : 2011-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  gorivko Пет Дек 16, 2011 12:09 pm

za sajla tesko ke se najde i ovde. Pobarav vo nekolku prodavnici ovde no site samo digaat ramenja. Prv pat nekoj da im bara takvo nesto, a za stopovite i pozicionite svetla site gi nudat onie kockestite. ako doznaam nekoj prijatel da odi vo bugarija ke mu poracam da vidi i ako najde za povolna cena da zeme.
gorivko
gorivko

Број на мислења : 51
Join date : 2011-09-30
Age : 46
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  strongboyy Пон Дек 19, 2011 6:57 pm

za zmigavcite...stopovite super mi se ovie...ne bi staval drugi.em eftini a i funkcionalni dosta.som ne sveti nekoja sijalicka, samo ja povlekuvam plastikata i se odlepuva.posle pak malku osem malku silikon i kako novo...ni stravcinja ni strafcigeri za promena na sijalica...a za sajla,bas bi ti bil blagodaren ako nekako ja nabavis...sepak...broj na vrtezi...rabotni casovi(za smenuvanje na masloto),...jas i na 542-kata nemase sajla, odma toa go srediv.sakam da si e se funkcionalno, a i korisna rabota e toa neli...
a...kako se zitata kaj vas?kaj nas epten susa...pokasno poseanite ne se ni niknati...a da sega mi tekna da prasam...sovet da mi dades...dali se prodavaat samo ramovite za prskalka za zito...ramovite so se dizni ...bidejki kupiv edna prskalka(310 l-slovenska),ama bez breneri...ima samo crevo dolgo...za prskanje rasadnici verojatno...mozno li e da se najdat po stovaristava za zemjodelska mehanizacija...?
i uste ova...mn retko go posetuvas forumov...Wink
pozdrav od prilep:)

strongboyy

Број на мислења : 24
Join date : 2011-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  danot Пон Дек 19, 2011 10:55 pm

Ja vidov tvojata prskalka na reklama5?
Se prodava ram za prskanje zitarici, neznam tocno kolku pari e ama znam deka ne e eftin, neznam kaj bi mozelo da ima, prasaj sinpeks bitola, imaat web strana na internet.
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  strongboyy Вто Дек 20, 2011 7:55 pm

ke vidam vo sinpeks...abe...znam deka ke me fati skoro kolku nova da kupev...ama toa e... se zeznav malku,ama se zaradi eden rodnina koj so ima zemeno prskalka za tomo vinkovic ,i toa ja smu ja najdov po oglasnici...taa bese so ramovi za prskanje ...nemu ne mu trebaa i si namesto creva za prskanje na ovostarnikot.i stalno mi velese zemi gi ramovite da gi koristis...nego i onaka ne mu trebale.aj ja najdov ovaa,i odam po ramovite mi veli 100 evra.... lol! .aj da bea 8 metarski odma ke mu dadev 110 evra.ama tie se samo 5 metri...pak treba da pripravam...i mu gi vrativ.no ako najdam 8 ili poveke metarski odma kupuvam.kolku sakaat neka kostaat...

strongboyy

Број на мислења : 24
Join date : 2011-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  danot Сре Дек 21, 2011 3:50 pm

Ja ednas kupiv polovna prskalica Morava i zazaliv, imeno obicno prskalkite gi prodavaat lugeto zasto pocnuvaat da kinat gumici, se javuva lufta na klipnjacata i klipot ima lufta koja gi kine gumicite, pa i ja zameniv gumici i ja prodadov taa prrkalka zasto da ja remontirav pumpata mi trebaa min 100 evra. Za edna sezona na prskanje zameniv gumici 4 pati, pa si kupiv nova pumpa so koja sum raat veke 3 godini...
off topik Twisted Evil ako ima nesto prodolzuvame vo temata za prskalici
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Vladimirec Empty Re: Vladimirec

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот