zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Diskovi plugovi

Go down

Diskovi plugovi Empty Diskovi plugovi

Пишување  danot on Сре Јун 01, 2011 9:58 am

Diskovi plugovi:
Diskovi plugovi Dsc00019frw


Diskovi plugovi Traktoriostalo057

danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 30

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Diskovi plugovi Empty Re: Diskovi plugovi

Пишување  gorivko on Пет Сеп 30, 2011 10:29 pm

zdravo
me interesira dali nekoj moze da kaze kolku se dobri ovie plugovi so diskovi, koja dlabocina oraat i sl.!
gorivko
gorivko

Број на мислења : 51
Join date : 2011-09-30
Age : 42
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

Diskovi plugovi Empty Re: Diskovi plugovi

Пишување  danot on Пон Окт 03, 2011 12:36 pm

Zdravo @gorivko i dobredojde na forumot Smile
Toa se plugovi koi oraat okolu 15cm, se koristat za prasenje strnista, moze da se ora koga e mnogu suvo, niv suvo tlo i ne im smeta...
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 30

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Diskovi plugovi Empty Re: Diskovi plugovi

Пишување  Vasko Krakow on Чет Мар 01, 2012 11:21 am

Данот, а кој или дали некој произведува во МК такви плугови?
15 цм за македонската земја мислам е идеална длабочина по длабоко орање е само вадење на мртва земја, нашите предци орале со векови на таа длабочина.
До тогаш се се раѓаше без додавање на хемиски отрови како сега.

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Diskovi plugovi Empty Re: Diskovi plugovi

Пишување  danot on Чет Мар 01, 2012 12:11 pm

Незнам дали некој кај нас произведува овакви плугови, али земјоделците од ех-Ју ги користат.
Се сложувам со тебе дека 15 цм, преку сила 20цм е доволна длабочина, кај нас се мили дека ако се изора подлабоко ќе има поголем принос Crying or Very sad ,над 20цм се вади мртва земја која е неплодна, и за да стане плодна потребно е да помина една година...
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 30

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Diskovi plugovi Empty Re: Diskovi plugovi

Пишување  Vasko Krakow on Чет Мар 01, 2012 1:01 pm

Тоа се илузии.
Како можеме да го споредиме тоа со дрвеното рало кое сеуште се користеше кога бев дете.
Проблемот е тој што Србите ни продадоа трактори, Без Упатство за Работа.
А уште тоа колкава е свеста за земјоделието кај Македончето, (без навреда и јас сум роден во село и сеуште имам имање во МК), можеме слободно да ја мериме со милиграми.
Во земјоделието најдобро заработуваат тие што продават вештачко ѓубре. Shocked

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Diskovi plugovi Empty Re: Diskovi plugovi

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот