zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Literatura za odgleduvanje na lesnik

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Vasko Krakow on Сре Апр 25, 2012 12:55 pm

makic, ако правиш со нив таков бизнис како со мене за откуп на лешници од Полска, тогаш мој совет е, ако почнуваш заврши барем една работа до крај.
Требаше да откупите лешници, требаше да ти испратам за проба 1кг, на твој адрес до денеска минаа ок, 2 месеца немам ни адреса ниту се јави да кажеш дека ев, не сте заинтересирани или дека ти не се занимаваш со тоа.
Не ги спомнувам извртените телефони, и порачки и сите други работи, кои ги направив само за разонода, се заврши на ништо.
Можеби тоа за тебе е нормално, замене секако не е бидејќи им обеќав на луѓето дека се спремаме за следната реколта.
Како што излезе остана ,,Гола Вода.
Колку што гледам најсилен си овде на форумот, повеќе ништо.
Тоа е мојот заклучок за тебе, сега за сега.
Поздрав
Васко

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Чет Апр 26, 2012 5:36 am

Vasko Krakow напиша:makic, ако правиш со нив таков бизнис како со мене за откуп на лешници од Полска, тогаш мој совет е, ако почнуваш заврши барем една работа до крај.
Требаше да откупите лешници, требаше да ти испратам за проба 1кг, на твој адрес до денеска минаа ок, 2 месеца немам ни адреса ниту се јави да кажеш дека ев, не сте заинтересирани или дека ти не се занимаваш со тоа.
Не ги спомнувам извртените телефони, и порачки и сите други работи, кои ги направив само за разонода, се заврши на ништо.
Можеби тоа за тебе е нормално, замене секако не е бидејќи им обеќав на луѓето дека се спремаме за следната реколта.
Како што излезе остана ,,Гола Вода.
Колку што гледам најсилен си овде на форумот, повеќе ништо.
Тоа е мојот заклучок за тебе, сега за сега.
Поздрав
Васко
?? pa covek ti kaza deka si najdel pa pota deka ne si najdel mi stojat tvojte emailovi so govores ne te razbiram ? jas ne sum nitu kupuc na lesnik niti prodavac na sadnici si ispomesal poimi ednostavno usluga sakav da ti napravam a ti nitu si pratil nitu si najdel ti kazav jas koga ke najdes ke mi kazes adresa ke ti dadam ke gi prates za da gi vidat tuka a ti nitu adresa pobara nitu pak te interesirase kaza samo deka ovaa godina veke nemalo ke si videl za narednata godina. jas edno ti kazav deka lesnikot se otkupuva nekade po cena od okolu 2-2,5 evra i toa po taa cena go zimat tuka fabrikite a ne jas ok? . JAS NE SUM KUPEC NE SUM PRODAVAC NE SUM TRGOVEC OK?? JAS SUM SAMO ZAIINTERESIRAN ZA ODGLEDUVANJE NA OVAA KULTURA ODNOSNO POSEDUVAM NEKADE OKOLU 2-3 HEKTARA.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  ViktorToshev on Сре Мај 02, 2012 1:29 pm

Dali e esenta najdobro vreme za zasaduvanje t.e.Noemvri,ili pak moze i na prolet?

ViktorToshev

Број на мислења : 4
Join date : 2012-04-11

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Сре Мај 02, 2012 4:22 pm

ViktorToshev напиша:Dali e esenta najdobro vreme za zasaduvanje t.e.Noemvri,ili pak moze i na prolet?
Da Viktor za sekoe ovosje zasaduvanjeto na esen e podobro a posebno za lesnikot e najefikasno bidejki lesnikot pocnuva da razviva uste vo dekemvri januari, taka da dodeka lesnikot se posadi noemvrii oktomvri napred si so edna godina od kolku onie koj ke gi nasadis na prolet februari ili mart. Ne se isklucuva deka ne moze mart moze i mart no drvcata ke bidat po nazadni od onie esenskite.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  slavco on Пон Мај 07, 2012 9:28 am

ViktorToshev напиша:Dali e esenta najdobro vreme za zasaduvanje t.e.Noemvri,ili pak moze i na prolet?
ako sakas da imas uspeh vo sadenjeto naj dobar termin e nomvri ili cim ke padnat lisjata na lesnikot koj e spremen za presaduvanje
komlicirana bilka koja prva pocnuva so vegetacija prva cveta posledna raga pozzz
uspeh

slavco

Број на мислења : 9
Join date : 2012-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Vasko Krakow on Вто Мај 08, 2012 11:19 am

ako sakas da imas uspeh vo sadenjeto naj dobar termin e nomvri ili cim ke padnat lisjata na lesnikot koj e spremen za presaduvanje
komlicirana bilka koja prva pocnuva so vegetacija prva cveta posledna raga pozzz
uspeh
А што ќе се случи ако зимата биде студена и ако замрзнат корењете и во тој случај каде е поголемиот ризик за садење пролет или есен.
Дали тогаш заедно со парите ќе останат само КОЛИЦИРАНИ, стапчиња кои треба пак да се пресејуват на пролет.
Научници ако можете да ни дадете одговор ве молам.

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty lesnik

Пишување  gago on Вто Мај 08, 2012 4:54 pm

zdravo,nov sum na forumov super e sto ima vakvo nesto i kaj nas,imam edno prasanje do vas imam zasadeno 1hektar lesnik,no eden del od sadnicite ne se prifateni a i ne mal broj na sadnici sto se fatile pustile livcina pa sega livcinjata se susat,na listovite ima nekoi kafeavo crveni tocki,dokolku nekoj znae sto e problemot neka mi kaze odnapred blagodaram

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Вто Мај 08, 2012 6:07 pm

Vasko Krakow напиша:ako sakas da imas uspeh vo sadenjeto naj dobar termin e nomvri ili cim ke padnat lisjata na lesnikot koj e spremen za presaduvanje
komlicirana bilka koja prva pocnuva so vegetacija prva cveta posledna raga pozzz
uspeh
А што ќе се случи ако зимата биде студена и ако замрзнат корењете и во тој случај каде е поголемиот ризик за садење пролет или есен.
Дали тогаш заедно со парите ќе останат само КОЛИЦИРАНИ, стапчиња кои треба пак да се пресејуват на пролет.
Научници ако можете да ни дадете одговор ве молам.

Abre zemjodelec;)
sto e toa so izmrznuva vo ovostarnicite? toa e linfata, a linfata izleva koga vremeto se stople sto znaci koga se kroe lozjeto na prolet place a zimoto ne place ako si primetil e toa e toa, rizikot za da izmrzne e toa ako dekemvri januari e dosta toplo za da izleze taa linfa da pocne da cirkulira po stebloto i da razvie stebloto pa posle da fatat studovi i da zamrzne no vo toj slucaj ne mladite i starite drvca ke izmrznat. A dokolku se novi nasadi tie od koga ke se posadat esenta nemat tolku sila za da ja ispustat taa linfa odma sto znaci mladite stebla poveke ke izdrzat od starite.
Jas licno kroev ovaa zimo moj mladi drvca na koj i bese samo vtora godina pa posl kroenjeto gi fati stud od -20° i pak opstanaa ne se isusija ne izmrznaa eve gi sega site se pozeleneani.
A ako se plaseme od studot da ne izmrznat preku zime pa dosega na ovaa planeta ne trebase da postojat nikakvi rastenija.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Вто Мај 08, 2012 6:15 pm

gago напиша:zdravo,nov sum na forumov super e sto ima vakvo nesto i kaj nas,imam edno prasanje do vas imam zasadeno 1hektar lesnik,no eden del od sadnicite ne se prifateni a i ne mal broj na sadnici sto se fatile pustile livcina pa sega livcinjata se susat,na listovite ima nekoi kafeavo crveni tocki,dokolku nekoj znae sto e problemot neka mi kaze odnapred blagodaram

Prijatele od kaj ti se sadnicite?? dali tie sadnici se garantirani? imas li sertifikat kako i od kade se razmnozeni, dali drvoto od kaj sto se presadeni ne bilo zaboleno predhodno? ili pak proveri gi dobro tie listovi mladi da nemat nekoj insekti musicki da gi napadnalo ako ti se napadnati od takvi insekti isprskaj gi odma so preparat za od musica.
Ili pak zemi slikaj gi od blizina od okolu od ozdole od ozgore na listot od blizina normalno i ke ja zakaces tuka na forumot pa ke videme sto e makata.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  gago on Сре Мај 09, 2012 9:56 am

prijatelce,sertificirani se gi zemav del od rasadnikot cvetan dimov skopje del od agromit sveti nikole,nema ni musicki ni bubacki,samo nekoi crveni tocki listovite,i posle toa se susat nemam sliki da ti ispratam,pozdrav

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Сре Мај 09, 2012 4:10 pm

gago напиша:prijatelce,sertificirani se gi zemav del od rasadnikot cvetan dimov skopje del od agromit sveti nikole,nema ni musicki ni bubacki,samo nekoi crveni tocki listovite,i posle toa se susat nemam sliki da ti ispratam,pozdrav

hmm kolku godini imat kolku se razvieni ako mozes strakni nekoja slika ke najdeme iljac:)

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  gago on Пон Мај 14, 2012 12:14 pm

drugar sega se sadeni esenta,po site standardi se konsultirav so profesorite od zemjodelski fakultet dodeka gi sadev,ama pak nesto ne e vo red,nekoi pustile livcinja pa se isusile,nekoi imaat livcinja ama gi imaat tie crveno-kafeavi tocki po niv pa se susat livcinjata a pa od 150 sadnici istarski kolku sto nasadiv samo nekolku pustile drugite nisto nemaat pusteno ama se svezi steblata zeleni ne se suvi ama uste ne pustaat ,a nekoi pa se super, a za sliki daj mi mejl da ti pratam zosto ovde nemozam nikako da zakacam,pozdrav

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Пон Мај 14, 2012 5:30 pm

gago напиша:drugar sega se sadeni esenta,po site standardi se konsultirav so profesorite od zemjodelski fakultet dodeka gi sadev,ama pak nesto ne e vo red,nekoi pustile livcinja pa se isusile,nekoi imaat livcinja ama gi imaat tie crveno-kafeavi tocki po niv pa se susat livcinjata a pa od 150 sadnici istarski kolku sto nasadiv samo nekolku pustile drugite nisto nemaat pusteno ama se svezi steblata zeleni ne se suvi ama uste ne pustaat ,a nekoi pa se super, a za sliki daj mi mejl da ti pratam zosto ovde nemozam nikako da zakacam,pozdrav

Vaka sega jas 2011 god januari sadev lesnici nekade okolu 1000 stebla za sreka site se fatija. E sega moze da sporedeme so mojte pa kako odat i tvojte. Ili vaka na stranata so e www.lesnik.altervista.org tamo ima i chat nekako ako mozeme tamo da si porazgovarame samo da najdeme termin koga

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Мандил Бранко on Нед Jул 08, 2012 8:05 pm

Здраво дечки,

Тазе сум зачленет , ама ве читам од пред некое време. Но еве сега сум со мака и решив да барам совет. Значи го имам истиот проблем како Gago. Насадив околу 570 дрвца во март месец. Ги земав од расадникот во Лисиче - значи исто како Gago. Добар дел пуштија листови , некои само пупки, но еве сега и тие со листовите почнаа да ми се сушат а дел од нив имаат црвени точки. Сега веројатно постои можност топлово да ги суши. Имам капка по капка систем , но можност само да го пуштам една неделно. Значи од пред месец дена вадам секоја недела еднаш асално по околу 20 литра на дрво доаѓа ако не и више. Многу ме плаши сушењево на листовите.

П.С.
Кое е најдобро време за пуштање на системот за наводнување. Дали би имало проблем кога се најголемите топлини или сепак приквечер е најдобро

Фала однапред

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1197

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1196

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1194

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1192

Овие слики се од пред 2 недели, сега е влошена состојбата со сушењето

Мандил Бранко

Број на мислења : 7
Join date : 2012-07-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  slavco on Пон Jул 09, 2012 5:09 am

Мандил Бранко напиша:Здраво дечки,
sekako susata i visokiot uv indeks si go pravat svoeto ali mislam deka pred se deka steblata ti se ostaveni previsoki koga se sadi lesnikot se skratuva na 50 ili 30 sm za da moze da se zafati dobro i so navodnuvanjeto s epocnuva od maj mesec koga pocnuva vegetacijata i jas pred 3 godini so skratuvanjeto na 20 procenti od nasadot ja napraviv istata greska site sadnici koj gi skrativ sega uspesno rastat pozz
Тазе сум зачленет , ама ве читам од пред некое време. Но еве сега сум со мака и решив да барам совет. Значи го имам истиот проблем како Gago. Насадив околу 570 дрвца во март месец. Ги земав од расадникот во Лисиче - значи исто како Gago. Добар дел пуштија листови , некои само пупки, но еве сега и тие со листовите почнаа да ми се сушат а дел од нив имаат црвени точки. Сега веројатно постои можност топлово да ги суши. Имам капка по капка систем , но можност само да го пуштам една неделно. Значи од пред месец дена вадам секоја недела еднаш асално по околу 20 литра на дрво доаѓа ако не и више. Многу ме плаши сушењево на листовите.

П.С.
Кое е најдобро време за пуштање на системот за наводнување. Дали би имало проблем кога се најголемите топлини или сепак приквечер е најдобро

Фала однапред

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1197

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1196

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1194

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1192

Овие слики се од пред 2 недели, сега е влошена состојбата со сушењето

slavco

Број на мислења : 9
Join date : 2012-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  slavco on Пон Jул 09, 2012 5:21 am

eve na dolnite sliki se gleda kako ima mlada sadnica do sega ako bile skrateni istite listovi ke bile mladi grancinja pozdrav

slavco

Број на мислења : 9
Join date : 2012-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Мандил Бранко on Пон Jул 09, 2012 7:40 am

Не го сваќам делот со кастрењето на ливчиња. Никој не ми спомнал дека првата година јас треба да ги кратам листовите. И ако знае некој повеќе за претходните прашања би бил благодарен .
Поздрав

Мандил Бранко

Број на мислења : 7
Join date : 2012-07-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Пон Jул 09, 2012 10:59 am

Мандил Бранко напиша:Не го сваќам делот со кастрењето на ливчиња. Никој не ми спомнал дека првата година јас треба да ги кратам листовите. И ако знае некој повеќе за претходните прашања би бил благодарен .
Поздрав


Zdravo, prvata godina od koga ke gi nasadis nema nikakvo kastrenje sto znaci 2010 noemvide... ili 2011 do mart ako se posadeni, gi vadis samo ako e susa i gi naoruvas i skopuvas kako so se na slikite izraboteni dovolno e, posle 2012 godina gi kroes toa steblo sto go imas se sece do zemjata ili nad zemjata se ostava samo 10cm nisto poveke. i cela 2012 godina pak gi rabotis kako i lanskata godina i ke ispustat mnogu grancinja od zilite 3-4 6-7 zavisi od korenceto e togas stom ke ispustat takvi mnogu grancinja gi pleves tie grancinja do 30 cm nad zemjata listovi ne ostavas samo stebloto da si ostane a posle 30cm neka se razviva vegetacijata.

Na Lesnikot i da ima pupkicka samo zelena ne e strasno toa e divo rastenie problemot e da ne e isuseno stebloto a ako ima mali lifcinja znaci deka e uspesno mozebi kasni poradi ladnite vreminja od ovaa prolet.

Dali koga gi sadese novite stebla vo dupkata i stava arsko gubre?? posto ne e preporaclivo direktno vo zilite da ima arsko gubre na mlado steblo.

Za vadenjeto ednas nedelno duri e premnogu so kapka sistem no ok na ovie susi ne e stetno no toa vadenje poveke od dovolno. Za koga da gi vadis pa vidi toa ne e piper ili bilo sto da strada normalno ako gi vades prikvecer vlagata ke i ostane eden den poveke a dodeka gi vades preku den ke se isusi polovinata no vo celina i vadenjeto tie ok ako mozes taka da gi vades dobro e. Posto lesnikot nemoze bez voda saka voda no i ne saka premnogu voda ne saka da bide vo kal non stop sto znaci ako imat vlaga 30 cm vo zemjata vnatre dobro i e na niv.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Пон Jул 09, 2012 11:02 am

slavco напиша:
Мандил Бранко напиша:Здраво дечки,
sekako susata i visokiot uv indeks si go pravat svoeto ali mislam deka pred se deka steblata ti se ostaveni previsoki koga se sadi lesnikot se skratuva na 50 ili 30 sm za da moze da se zafati dobro i so navodnuvanjeto s epocnuva od maj mesec koga pocnuva vegetacijata i jas pred 3 godini so skratuvanjeto na 20 procenti od nasadot ja napraviv istata greska site sadnici koj gi skrativ sega uspesno rastat pozz
Тазе сум зачленет , ама ве читам од пред некое време. Но еве сега сум со мака и решив да барам совет. Значи го имам истиот проблем како Gago. Насадив околу 570 дрвца во март месец. Ги земав од расадникот во Лисиче - значи исто како Gago. Добар дел пуштија листови , некои само пупки, но еве сега и тие со листовите почнаа да ми се сушат а дел од нив имаат црвени точки. Сега веројатно постои можност топлово да ги суши. Имам капка по капка систем , но можност само да го пуштам една неделно. Значи од пред месец дена вадам секоја недела еднаш асално по околу 20 литра на дрво доаѓа ако не и више. Многу ме плаши сушењево на листовите.

П.С.
Кое е најдобро време за пуштање на системот за наводнување. Дали би имало проблем кога се најголемите топлини или сепак приквечер е најдобро

Фала однапред

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1197

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1196

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1194

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 DSCN1192

Овие слики се од пред 2 недели, сега е влошена состојбата со сушењето

Iskreno jas gi gledam dobri sadnicite ne mozam da go primetam toa sto mi go kazuvas tockite toa moze da bide i od golemiot pekol sto go ima vo Makedonija momentalno no vaka vo celina dobri se. Dali slikite se od sega slikani??

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Mojot sadnik

Пишување  makic on Пон Jул 09, 2012 11:17 am

Eve nekoj sliki od mojte lesnici kako se, lesnicite se posadeni januari 2011 a se slikani pocetot na Juni 2012.

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 20541010

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 38975410

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 60063910

Gore navedenite sliki so gi gledate ako primetuvate deka ne se isti site stebla nekoj se pogolemi nekoj se pomali no tie site stebla ovaa godina januari mesec 2012 bea kroeni skroz do zemjata kako sto se ovie sliki podole niskite stebla so mali grancinja stotuku samo sto razvivat

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 24813311
Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 29222210

Slikite so gi gledate na prvite sliki se slikani vo isto vreme kako ovie dvete sliki so mali livcinja, mozete da pimetite i kolku nisko se bile kroeni na ovie dve sliki, e sto znaci vo juni mesec tie bea tolku mali a nekoj bea mnogu pogolemi e sega tie malite sto bea epten mali se skoro kako najgolemite na slikite sto gi gledate a drugite se uste pogolemi. Znaci ovaa godina samo sto gi kroev vo mart mesec drugo nisto ne sum cepkal po niv, ako sakame mozeme da gi ispleveme dole niskoto no posto se seuste mali ne gi cepkam listovite neka se hrani stebloto a dogodina veke ke gi isplevam niskoto i ke i ostavam samo 4-5 grancinja drugoto se ke odstranam.


Последната промена е направена од makic на Сре Jул 11, 2012 2:34 am. Мислењето е променето 1 пати

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Мандил Бранко on Пон Jул 09, 2012 11:21 am

A ti bea vaka ko moive slabi prvata godina ili uste odma imase volku mnogu kako 2012 ???

Мандил Бранко

Број на мислења : 7
Join date : 2012-07-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Пон Jул 09, 2012 11:24 am

Здраво дечки,
sekako susata i visokiot uv indeks si go pravat svoeto ali mislam deka pred se deka steblata ti se ostaveni previsoki koga se sadi lesnikot se skratuva na 50 ili 30 sm za da moze da se zafati dobro i so navodnuvanjeto s epocnuva od maj mesec koga pocnuva vegetacijata i jas pred 3 godini so skratuvanjeto na 20 procenti od nasadot ja napraviv istata greska site sadnici koj gi skrativ sega uspesno rastat pozzDa tocno e toa Jas licno koga gi kupiv sadnicite bea viskoi o do 1,5 metri no jas gi skrativ sto znaci 30cm vo zemjata i 30-40cm nad zemjata gi ostaviv i site se fatija bez problem od 1.000 stela mi gresea samo nekade okolu 15 no toa e prirodno recisi. I vnimavajte koga gi sadite novite stebla da ne se lazite da stavate arsko gubre vo zilite, moze ako dupkata e dlaboka 60-70cm da stavete 2 lopati arsko i posle vrz gubreto da stavete edno 30cm zemja za zlite da mozat da go primat gubreto posle 2-3 godini a ne odma.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Пон Jул 09, 2012 11:25 am

Мандил Бранко напиша:A ti bea vaka ko moive slabi prvata godina ili uste odma imase volku mnogu kako 2012 ???

da da ne plasi se lesnikot stom ima zeleno po nego dobar e dovolno da ne e isusen korenot i stebloto,istite mi bea kako i tvojte samo sto mojte stebla bea po niski gi gledam tvojte povisoki se malku. No samo ke bidat malku po slabicki ali ne e strasno

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Мандил Бранко on Пон Jул 09, 2012 1:00 pm

А бидејќи ова ми е прв земјоделски зафат во животот, ај мал совет. Кое е најдоброто време за наводнување на лешниците. Иако капалките не ми ги мократ дрвцата дали има разлика дали вадам во 8 сабајле или 6 поручек ?
Второ прашање - сега мене кое ми е најиделано време да ги скратам дрвцата - на пролет ??

Мандил Бранко

Број на мислења : 7
Join date : 2012-07-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Пон Jул 09, 2012 4:27 pm

Мандил Бранко напиша:А бидејќи ова ми е прв земјоделски зафат во животот, ај мал совет. Кое е најдоброто време за наводнување на лешниците. Иако капалките не ми ги мократ дрвцата дали има разлика дали вадам во 8 сабајле или 6 поручек ?
Второ прашање - сега мене кое ми е најиделано време да ги скратам дрвцата - на пролет ??

Okolu vadenjeto isto e koga sakas ti nemaj gajle, samo ako gi vades navecer ke bidat vlazi edna nok poveke.. sto znaci podobro e navecer no i nasabajle ne e stetno.

Za skratuvanje na drvcata ili kroeenje duri dogodina posle studovite sto znaci nekade nakaj mart mesec. i toa nisto poveke od 10 cm ne treba da se ostavat vo visina.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 2 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот