zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Literatura za odgleduvanje na lesnik

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  slavco on Сре Jул 11, 2012 12:05 amZa skratuvanje na drvcata ili kroeenje duri dogodina posle studovite sto znaci nekade nakaj mart mesec. i toa nisto poveke od 10 cm ne treba da se ostavat vo visina.[/quote]
de ke te molam objasni go ova ,, nisto poveke od 10cm vo visina da ne napravi greska prijatelov
sepak ako saka da bidat vo forma na vaza ke treba da gi skrati na 30 do 50 cm i da se ostavat tri do cetiri kosturni granki koj ke mu ja dava formata na stebloto,, se razbir4a se ostavaat naj jaki mladi da ne se ukrstuvaat megu sebe
pozzz

slavco

Број на мислења : 9
Join date : 2012-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Сре Jул 11, 2012 2:02 am

slavco напиша:

Za skratuvanje na drvcata ili kroeenje duri dogodina posle studovite sto znaci nekade nakaj mart mesec. i toa nisto poveke od 10 cm ne treba da se ostavat vo visina.

de ke te molam objasni go ova ,, nisto poveke od 10cm vo visina da ne napravi greska prijatelov
sepak ako saka da bidat vo forma na vaza ke treba da gi skrati na 30 do 50 cm i da se ostavat tri do cetiri kosturni granki koj ke mu ja dava formata na stebloto,, se razbir4a se ostavaat naj jaki mladi da ne se ukrstuvaat megu sebe
pozzz
[/quote]

Da vo pravo si, ima 3 nacini na kroenje, sakat da gi napravi direktno od zemjata kako zbunce, saka kako krosna so steblo od 10tina cm ili pak steblo od 30tina... cm. No za lesnikot prirodnata genetska forma e onaa na zbunce da ispusti vo idnina 4,5 grancinja direktno od zemjata i da nemat steblo nego direktno od zemjata 4,5 stebla da izlezat toa kroenje e taka receno genetisko za lesnikot, a dokolku za olesnuvanje na rabotata e onaa so steblo od 30-50cm.

VAKA IZGLEDA KROENJETO NA ZBUN ILI KROSNA DIREKTNO OD ZEMJATA ZA ONAA STO ZBORAM GENETISKO
Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Img_1110Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Vaso11

SLICEN RIMER NA LESNIK KROEN VO VID NA KROSNA SO NISKO STEBLO
Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 N_46e010


OVDE NA SLIKATA DOLE TIE VEKE KAKO IZGLEDA KROENJETO VO FORMANA DRVO SO VISOKO STEBLO


Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Albere11

za nasi uslovi moj sovet e kroenjeto kako prvata slika, 4-5 granki od zemjata i ako se skrsi ednata od debelite snegovi ke ostanat zdravi drugite a dokolku e na steblo ako se skrsi edna granka rizikot e golem za da se rasipe cel koren.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Поздрав

Пишување  Vlado on Пон Jул 16, 2012 9:46 pm

Поздрав до сите на форумов.
Форумов го открив случајно и веднаш се зачленив со надеж дека ќе ми помогнете околу подигањето на лешников насад.
Веќе неколку години се токмам да почнам со подигање на некаков насад и долго време се мислев помеѓу Бадем, Орев и Лешник и на крај изборот падна на Лешник. Би ме интересирале мислења, посебно од оние кои се веќе ветерани.
Поседувам нива од 7.000 м2 од кои со лешник би насадил 5.000 м2. Нивата се наоѓа во близина на Скопје на 600 мнв во клисуресто место каде стално пирка ветре (пирка, не дува), меѓутоа по мое видување постои и можност од струење на ладен ветар на пролет поради непосредната близина на висок планински масив. Заради ова мислам дека ми е потребна сорта на лешник која касно цвета заради минимизаирање на ризикот од премрзнување. Прашањата се следни - дали сум во право и која би била таа сорт? Дали насадите ги садевте во квадратен или тријаголен систем? Кое растојание го оставивте меѓу садницит? Какво е вашето мислење за калемени сорти на лешник кои не растат како жбун туку како класично дрво? Каде да набавам квалитетни сертифицирани садници и колку чинат? Како да ја подготвам површината и кога да почнам со подготовки со огледна тоа дека сакам да садам во Ноември?

Vlado

Број на мислења : 1
Join date : 2012-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Пон Jул 16, 2012 10:44 pm

Vlado напиша:Поздрав до сите на форумов.
Форумов го открив случајно и веднаш се зачленив со надеж дека ќе ми помогнете околу подигањето на лешников насад.
Веќе неколку години се токмам да почнам со подигање на некаков насад и долго време се мислев помеѓу Бадем, Орев и Лешник и на крај изборот падна на Лешник. Би ме интересирале мислења, посебно од оние кои се веќе ветерани.
Поседувам нива од 7.000 м2 од кои со лешник би насадил 5.000 м2. Нивата се наоѓа во близина на Скопје на 600 мнв во клисуресто место каде стално пирка ветре (пирка, не дува), меѓутоа по мое видување постои и можност од струење на ладен ветар на пролет поради непосредната близина на висок планински масив. Заради ова мислам дека ми е потребна сорта на лешник која касно цвета заради минимизаирање на ризикот од премрзнување. Прашањата се следни - дали сум во право и која би била таа сорт? Дали насадите ги садевте во квадратен или тријаголен систем? Кое растојание го оставивте меѓу садницит? Какво е вашето мислење за калемени сорти на лешник кои не растат како жбун туку како класично дрво? Каде да набавам квалитетни сертифицирани садници и колку чинат? Како да ја подготвам површината и кога да почнам со подготовки со огледна тоа дека сакам да садам во Ноември?

Zdravo, vaka sega, visinata 600mnv e sovrsena,veterce stom poduvnuva dobro e i toa potrevno e za zaprasauvanje,sorta sto rano cveta nema ima koj rano i pokasno sozrevat so 20tina dena, no lesnikot razviva uste vo dekemvri mesec sto znaci e otoporen na studeno eve primer mojte bea mladi 2 godina i toa bea kroeni januari mesec ova godina sto bese mnogu studeno duri i do -18 stigna ne izmrzna nutu edno sto znaci toa e ispitano. Za sadenje triagolnik sitem toa go nemam videno i ako imam videno 100tici sadnici na lesnik, a sum go slusal deka vo Makedonija go pravele no jas ne go praktikuvam ke se zastedi malku mesto vo nivata ke posadis nekoj koren poveke no ke izgubes vo idnina, momentalno najcesto bi preporacil 5,5mx4m a moze i do 6mx5m pa sega izmegu tie brojki odluci si samiot, do prvite 10 godini ke ti izgleda deka se mnogu retki no posle ke se zgustat nema da mozes da vlezes vo niv ako se pocesti eve ti primer na ovaa video mozes da vides nekoj snimki.


Za sorta kalemeni, lesnikot ne se kalemi toa da ne ve buni posto lesnikot ako se kalemi ke ja izgubi vistinskata sorta i ke se izmelezi, sto znaci ne se kalemi, ne se nasaduva od jatka, nego od samoto drvo od zilite treba da ispusti lasteri pa tie lasteri da potporasnat pa da se presadat na drugo mesto da se cuvat uste 2 godini pa potoa da se sadat vo niva sto znaci potrebni se nekade 4-5 godini i toa potrebni se stari drvca za da moze da se proizvede. A za zbun ili drvo toa ne e do sortata toa e samo do kroenjeto kako sakas ti taka ke gi napravis bilo koja sorta. So podgotovkata uste sega mozes da ja izoras nivata pa posle vo oktomvri-noemvri pak edno oranje i branosuvanje ili freziranje i noemvri mozes slobodno da gi posades. Sadnicite cinat nekade od 150 do 200 denari zavisi momentot na pazarot, polani na italijanskiot pazar bea 150 denari lani bea 220 denari. za 5 dekara nekade ke ti se potrebni okolu 250 stebla spored mojte presmetki a vie ako sakate pocesto da gi sadite mozete i 400 stebla da nasadite no do prvite 10 godini ke imas 2-3 godini podobra berba a posle 10te godini ke odes vo zaguba kako produktivnost dodeka ti se posadeni mnogu cesto. Odnosno ke imas imas ista produktivnost so 250 i 400 stebla posle 10ta godina no ke imas poveke rabota dokolku se pocesto nasadeni. Za sertificirani sadnici gi ima i vo Makedonija no se raboti veke poveke godini i mislam deka e pri kraj toj proekt se nadevam deka ovaa zimo ke pocnat Italijancite da prodavat i vo Makedonija dokolku pocnat tie se ke bide izjaveno na forumot i na stranata www.lesnik.altervista.org

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  gago on Чет Jул 19, 2012 9:10 am

ne pomaga nisto ne ni do voda niti do nesto drugo bakteriska plamenica e mi ispitaa na zemjodelski fakultet i nema spas

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty toa e toa druze isto kako kaj mene bolest e sto se javuva samo kaj lesnik

Пишување  gago on Чет Jул 19, 2012 9:12 am

Мандил Бранко напиша:Здраво дечки,

Тазе сум зачленет , ама ве читам од пред некое време. Но еве сега сум со мака и решив да барам совет. Значи го имам истиот проблем како Gago. Насадив околу 570 дрвца во март месец. Ги земав од расадникот во Лисиче - значи исто како Gago. Добар дел пуштија листови , некои само пупки, но еве сега и тие со листовите почнаа да ми се сушат а дел од нив имаат црвени точки. Сега веројатно постои можност топлово да ги суши. Имам капка по капка систем , но можност само да го пуштам една неделно. Значи од пред месец дена вадам секоја недела еднаш асално по околу 20 литра на дрво доаѓа ако не и више. Многу ме плаши сушењево на листовите.

П.С.
Кое е најдобро време за пуштање на системот за наводнување. Дали би имало проблем кога се најголемите топлини или сепак приквечер е најдобро

Фала однапред

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 DSCN1197

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 DSCN1196

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 DSCN1194

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 DSCN1192

Овие слики се од пред 2 недели, сега е влошена состојбата со сушењето

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Чет Jул 19, 2012 12:12 pm

gago напиша:ne pomaga nisto ne ni do voda niti do nesto drugo bakteriska plamenica e mi ispitaa na zemjodelski fakultet i nema spas

Toa ne e mozno, ne sum slusnal do sega da nema lek za lesnikot, samo ako sadnicite se bile izvadeni od bolni drvca togas e mozno znam deka samo takov slucaj posti za da ne uspeat sadnicite, a me interesira ti go proverija onie koj ti gi prodadoja ili nekoj drug ?? zosto epten cudno toa... a ovoj primer bas e za ispituvanje toj covekot sto trebase da dovaga veke 2 meseca prviot pat imase udar pa bese vo bolnica 2 nedeli, sega e vo Romanija a krajot na nedelata ako e se vo red treba da ode vo Makedonija, taka da ke mu go objasnam dobro slucajot toj licno da proveri, sto i da e toj nema da te lazi e podobro zapoznat od bilo koj zemjodelski inziner za lesnik vo Makedonija. Toj raboti poveke od 30 godini so lesnik i so sadnici i so stari nasadi i so se drugo.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty pa i oni vikaat deka e mozno da e do sadniot materijal i najverojatno e taka ama nema pomos sto izdrzi izdrzi

Пишување  gago on Чет Jул 19, 2012 3:38 pm

makic напиша:
gago напиша:ne pomaga nisto ne ni do voda niti do nesto drugo bakteriska plamenica e mi ispitaa na zemjodelski fakultet i nema spas

Toa ne e mozno, ne sum slusnal do sega da nema lek za lesnikot, samo ako sadnicite se bile izvadeni od bolni drvca togas e mozno znam deka samo takov slucaj posti za da ne uspeat sadnicite, a me interesira ti go proverija onie koj ti gi prodadoja ili nekoj drug ?? zosto epten cudno toa... a ovoj primer bas e za ispituvanje toj covekot sto trebase da dovaga veke 2 meseca prviot pat imase udar pa bese vo bolnica 2 nedeli, sega e vo Romanija a krajot na nedelata ako e se vo red treba da ode vo Makedonija, taka da ke mu go objasnam dobro slucajot toj licno da proveri, sto i da e toj nema da te lazi e podobro zapoznat od bilo koj zemjodelski inziner za lesnik vo Makedonija. Toj raboti poveke od 30 godini so lesnik i so sadnici i so stari nasadi i so se drugo.

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Чет Jул 19, 2012 3:40 pm

gago напиша:
makic напиша:
gago напиша:ne pomaga nisto ne ni do voda niti do nesto drugo bakteriska plamenica e mi ispitaa na zemjodelski fakultet i nema spas

Toa ne e mozno, ne sum slusnal do sega da nema lek za lesnikot, samo ako sadnicite se bile izvadeni od bolni drvca togas e mozno znam deka samo takov slucaj posti za da ne uspeat sadnicite, a me interesira ti go proverija onie koj ti gi prodadoja ili nekoj drug ?? zosto epten cudno toa... a ovoj primer bas e za ispituvanje toj covekot sto trebase da dovaga veke 2 meseca prviot pat imase udar pa bese vo bolnica 2 nedeli, sega e vo Romanija a krajot na nedelata ako e se vo red treba da ode vo Makedonija, taka da ke mu go objasnam dobro slucajot toj licno da proveri, sto i da e toj nema da te lazi e podobro zapoznat od bilo koj zemjodelski inziner za lesnik vo Makedonija. Toj raboti poveke od 30 godini so lesnik i so sadnici i so stari nasadi i so se drugo.

Toa e najbolnoto vo Makedonija. Sto covek ne moze da veruva na nikogo jas tokmu poradi toa si gi poracav od Italija direktno mozebi mi kostaa malku poveke ama barem siguren sum. Ti zamisli pre 10tna godini i poveke tatkomi sadese jabolko gi poraca gi posadi i toa se sertifikati demek i posle 5 godini koga rodija ne bea tie so gi poracal.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  gago on Чет Jул 19, 2012 3:48 pm

e toa e drugar sto da praime ke se borime do kraj pa sto ke bide ke vidime,neznam za od italija ama i jas ovde gi plativ prilicno skapo po 3 evra sadnica i za badijala

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Чет Jул 19, 2012 3:50 pm

gago напиша:e toa e drugar sto da praime ke se borime do kraj pa sto ke bide ke vidime,neznam za od italija ama i jas ovde gi plativ prilicno skapo po 3 evra sadnica i za badijala

Pa da i jas isto, ja natcekav 2010 godina koga bea dosta eftini vo Italija i mene mi ispadnaa 200 denara vo Makedonija a 2011 godinia vo Italija bea 220 denari nekade po drvce.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  gago on Чет Jул 19, 2012 3:56 pm

zalno e sto vo makedonija nema rasadnik so domasen saden materijal nego sve se uvezuva od srbija aod tamu doaga se i sesto a ovaa bakteriska plamenica bila nagolemo rasirena vo srbija

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Чет Jул 19, 2012 4:14 pm

gago напиша:zalno e sto vo makedonija nema rasadnik so domasen saden materijal nego sve se uvezuva od srbija aod tamu doaga se i sesto a ovaa bakteriska plamenica bila nagolemo rasirena vo srbija

Razgovarav na taa tema jas od porano so ovoj Italijanecov, toj rece deka e potreben dolg period za da go ima toa i vo Makedonija, potrebni se nekade okolu 5 godini.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Небојша on Вто Aвг 14, 2012 9:16 am

zdravo jas sum nov na forumot i golem pozdrav za forumot.
Me interesira kade mozam da dobija kvalitetni sadnici bidejki planiram vo oktomvri da nasadam za pocetok 3.5dekara. Isto taka me interesira koja sorta treba da baram za nasad i otkako ke bidat nasadeni posle koj vremenski period se vrsi kastrenje i dali treba da bide do 5cm. od zemja ili nekoj drug vid na kastrenje ve molam nekoj da mi objasni.Pred 15god mojte roditeli nasadilie 3 stebla rimski koi se mnogu razvieni i imaat po 15 stebla so golema sirina i visina od 8m,pa ve molam kako treba da gi kastram odnosno kako da gi izretcam za da imaat po dobar i krupen rod.Odnapred vi blagodaram

Небојша

Број на мислења : 3
Join date : 2012-08-14

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Чет Aвг 30, 2012 4:39 am

Небојша напиша:zdravo jas sum nov na forumot i golem pozdrav za forumot.
Me interesira kade mozam da dobija kvalitetni sadnici bidejki planiram vo oktomvri da nasadam za pocetok 3.5dekara. Isto taka me interesira koja sorta treba da baram za nasad i otkako ke bidat nasadeni posle koj vremenski period se vrsi kastrenje i dali treba da bide do 5cm. od zemja ili nekoj drug vid na kastrenje ve molam nekoj da mi objasni.Pred 15god mojte roditeli nasadilie 3 stebla rimski koi se mnogu razvieni i imaat po 15 stebla so golema sirina i visina od 8m,pa ve molam kako treba da gi kastram odnosno kako da gi izretcam za da imaat po dobar i krupen rod.Odnapred vi blagodaram

Za trite stebla, ke gi iseces site granki ke ostavis samo 4-5 granki i toa ke gi ostaves onie centralnite pravite i sto poedinecno izleguvat od zemjata i se sto ima suvi grancinja ako gi ima ke gi ocistes i na kraj ke ostane eden lesnik so 4-5 stebla cisto od ozdola nekade okolu 50cm do 1m i nagore ke ti ostane vegetacijatata i posle sekoja godina sto ke izleva mlado od ozdole ke go cistes i ke nemas problem. Za sorti ima razlicni no momentalno se forsirat 2-3 sorti Tonda gentile, Tonda giffoni, i Tonda romana toa se sorti koj se koristat najveke vo Italija. Za kvalitetni stebla ne znam vo Makedonija kaj mozete da najdete gi ima poveke vo agencite za unapreduvanje na zemjodelie. Se raboti na ovoj slucaj sega da se uvezat od Italija so Italijanski sertifikati i garancii no ne mozat se uste da garantirat 100% deka ke bide sigurno no sepak ako se donese ova odluka uste pred da se pratat od Italija za Makedonija ke bidete izvesteni na www.lesnik.altervista.org

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  gorivko on Сре Сеп 05, 2012 1:53 pm

dali mozeme da vidime so koi masini gi obrabotuvate nasadite
gorivko
gorivko

Број на мислења : 51
Join date : 2011-09-30
Age : 42
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Сре Сеп 05, 2012 11:03 pm

gorivko напиша:dali mozeme da vidime so koi masini gi obrabotuvate nasadite

Kaj nas vo Makedonija imame mali povrsini sto znaci se uste gi i nemame site masini posto za mala kolicina ne se ni potrebni site profesionalni masini no za povrsini veke nad 10 hektari se potrebni i toa kako.. no nekoj masini mozes da gi vides i na www.lesnik.altervista.org

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty zdravo

Пишување  Goran Paunkoski on Пет Сеп 14, 2012 11:29 pm

Zdravo na site jas sum od Ohrid ovaa idea mi ja dade eden kolega dosta interesno izgleda na muabet i vaka citajki po forumov ama jas vrska nemam nekako komplicirano mi izgleda a sum zainteresiran za lesnicive rabotam kako regionalen menadzer za prodazba ama so ova i nemam iskustvo imam nivi imaat i vota vo blizina samo ne se site na edno mesto dali bi bilo problem okolu subvenciite vo toj slucaj a i okolu nabavkata na steblata so sertifikat direkno ot italija i jas bi ve poddrzal eve na primer moeto zemjiste ima okolu 3000 m2 i neznam kolku stebla bi trebalo baram pomos i poddrska i odnapred mnogu fala

Goran Paunkoski

Број на мислења : 1
Join date : 2012-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic on Пон Сеп 17, 2012 4:46 pm

Goran Paunkoski напиша:Zdravo na site jas sum od Ohrid ovaa idea mi ja dade eden kolega dosta interesno izgleda na muabet i vaka citajki po forumov ama jas vrska nemam nekako komplicirano mi izgleda a sum zainteresiran za lesnicive rabotam kako regionalen menadzer za prodazba ama so ova i nemam iskustvo imam nivi imaat i vota vo blizina samo ne se site na edno mesto dali bi bilo problem okolu subvenciite vo toj slucaj a i okolu nabavkata na steblata so sertifikat direkno ot italija i jas bi ve poddrzal eve na primer moeto zemjiste ima okolu 3000 m2 i neznam kolku stebla bi trebalo baram pomos i poddrska i odnapred mnogu fala

Zdravo prijatele, za da dobies subvencii od ovostarnik treba da imas barem 3,1 dekar sto znaci pomalku od 3 dekara ne te sleduva, dodeka e vo ruralni sredini ima nekoj drugi zakoni no ne sum zapoznaen vo toa. a nivite dali ke se na edno mesto ili na 10 mesta nema vrska toa, a za sadnici dovolno ti se 150 sadnika za tie 3 dekari i toa neka ti kosta 500 evra so se oranje i site red drugi raboti.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Literatura za odgleduvanje na lesnik. (ctrl+w)

Пишување  Jovce on Нед Окт 21, 2012 7:28 pm

Zdravo, jas sum nov na forumov i sakam da prasam dali ima nekoj zainteresiran za sadnici od meckina leska ? Ovie sadnici nakalemeni davaat rod uste prvata godina a vekje petata godina se vo poln ek...

Jovce

Број на мислења : 1
Join date : 2012-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Zlate Nastevski on Вто Окт 30, 2012 11:46 am

Bi bil blagodaren ako nekoj poopsirno mi objasni okolu Lesnikovite Sadnici!
Jas imam dosta zemja vo krajot pomegju Demir Hisar i Krusevo i na Prolet sakam da zasadam (probno) okolu 3 dekari zemja so Lesnikovi sadnici,a bidejki sum neupaten vo rabotata sekoj sovet bi mi bil dragocen!Na primer od kade da nabavam(kupam) sadnici,ima li razlika vo kvalitetot na sadnicite,nacin na odrzuvanje i slicni raboti!!!

Zlate Nastevski

Број на мислења : 1
Join date : 2012-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  mihajlo on Сре Окт 31, 2012 10:34 pm

zdravo kako e?
presno se registrirav na forumov gi procitav site razgovori vnimatelno pa padnav vo mala depresija ,nivata mi e spremna za sadenje za leski so sertifikat gi poracav ama od srbija trebalo da dojdat, procitav deka imalo nekoj los rasad od tamu so bolesti.Dupkite mi se kopani 3m so 4m pa nekoj velat deka mn. se na blisku pa samo ke visat ke imalo pomalku rod itn.

mihajlo

Број на мислења : 4
Join date : 2012-10-31
Age : 31

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Мандил Бранко on Вто Дек 04, 2012 10:02 am

Официјално мене летово ми изгоре пола насад, значи околу 300 дрвца. Дел од вината сноси летото и страшната суша а дел од вината едногодишните дрвца кој ми ги продаде оној од расадникот од Лисиче. Сега ќе садам овој викенд нови 400 дрвца , кои ќе ги земам од расадник во Велес. Двегодишни се со убаво коренче а не прачки како претходниве.
Ѓубре ќе се става оваа тура исто така , а на пролет здравје едно кастрење ќе добијат

Мандил Бранко

Број на мислења : 7
Join date : 2012-07-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Мандил Бранко on Сре Дек 05, 2012 11:50 am

mihajlo напиша:zdravo kako e?
presno se registrirav na forumov gi procitav site razgovori vnimatelno pa padnav vo mala depresija ,nivata mi e spremna za sadenje za leski so sertifikat gi poracav ama od srbija trebalo da dojdat, procitav deka imalo nekoj los rasad od tamu so bolesti.Dupkite mi se kopani 3m so 4m pa nekoj velat deka mn. se na blisku pa samo ke visat ke imalo pomalku rod itn.

Не мора да значи дека ќе се разболат. Ти засади си ги сега со малце ѓубренце. На пролет скастри ги солидно, имаш слики. И на лето капка по капка . Ќе ги биде

Мандил Бранко

Број на мислења : 7
Join date : 2012-07-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Мандил Бранко on Сре Дек 05, 2012 11:50 am

Мандил Бранко напиша:
mihajlo напиша:zdravo kako e?
presno se registrirav na forumov gi procitav site razgovori vnimatelno pa padnav vo mala depresija ,nivata mi e spremna za sadenje za leski so sertifikat gi poracav ama od srbija trebalo da dojdat, procitav deka imalo nekoj los rasad od tamu so bolesti.Dupkite mi se kopani 3m so 4m pa nekoj velat deka mn. se na blisku pa samo ke visat ke imalo pomalku rod itn.

Не мора да значи дека ќе се разболат. Ти засади си ги сега со малце ѓубренце. На пролет скастри ги солидно, имаш слики. И на лето капка по капка . Ќе ги биде

Ја имав утка што не ги скастрив , башка многу прачки ми ги дадоа , мамицата нивна !!!

Мандил Бранко

Број на мислења : 7
Join date : 2012-07-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 3 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот