zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите

Join the forum, it's quick and easy

zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Заштита на Шумите

2 posters

Go down

Заштита на Шумите  Empty Заштита на Шумите

Пишување  Vasko Krakow Чет Мар 01, 2012 9:52 am

Мислев дека во делот шумарство прво ќе ја најдев таа тема, а не машини за цепење и трактори.
Од мојагледна точка во Македониа со векови се врши уништување на природното богатство шумите.
Краен час е да се разбудиме и да се однесуваме како домаќини кон нашите шуми а не како крадци или пасивни гледачи.
Поздрав

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Заштита на Шумите  Empty Re: Заштита на Шумите

Пишување  danot Чет Мар 01, 2012 12:05 pm

Добра тема, нажалост кај нас како што напиша, се уништуваат шумите, кражбите се нормална појава, негрижа и од државата...
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 33

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Заштита на Шумите  Empty Re: Заштита на Шумите

Пишување  Vasko Krakow Чет Мар 01, 2012 12:53 pm

Данот шумата како што знаеме е народно богатство на сите нас без разлика дали имаш шума иили немаш.
Без шума ќе бидеме Сахара за неколку децении.
Да ја погледнеме Плачковица која ние најблиска, од Радовишката страна целата е исечена од ШИК Радовиш а приватни лица кој имаат кории неможат да сечат, имаат барања, забрани , молби и сите други давачки поскапо излегува или исто како да си ги купиш дрват од своја корија.
Мислам дека дури и за Турско било подобро.
Незнам зошто досега нема револуција за измена на тие исползувачи на народот.
Во цела Европа власниците на Кории се ослободени од данок за 25 години напред само Македончето е давено и убивано од своите сонародници.

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Заштита на Шумите  Empty Re: Заштита на Шумите

Пишување  danot Чет Мар 01, 2012 1:13 pm

Оваа есен одам на сеча за дрва, онака без дозвола одеа сите па и ја, на лице место се плаќаа дрвата, пред да започнеме со сечење шумарот се јавува на телефон и вика прави дозвола, вика 4 трактори ќе пуштаме со една дозвола, и добро, исековме дрва, ги плаќам, потпишувам и кога си отидов дома гледам дека на испратницата ми пишува 2 кубика дрва, а сум товарил 6 кубика и платил 6, значи разликата од 4 кубика отиде во џебот на шумарите, пљачкаши...
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 33

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Заштита на Шумите  Empty Re: Заштита на Шумите

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот