zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Маслинови насади

Go down

Маслинови насади Empty Маслинови насади

Пишување  Александар on Вто Сеп 11, 2012 6:21 pm

Здраво, би сакал да добијам неколку информации во врска со маслинови садници. Прво, не сум се занимавал со земјоделство досега и релативно малку ми е позната темата за која се интересирам. Имено, имам земјиште во Неготино и ме интересеира следново.
Сакам да дознаам дали постои институција или фирма во земјава каде можам да отидам и да се информирам во врска со:
  • Што е најдобро да се сади на мојата земја?
  • Колку би ме чинел хектар да посадам од таа култура?
  • Што све ми треба за да започнам бизнис од орање до продажба?
  • Колку би имал род?
  • Дали имам загарантиран откуп на родот?
  • По која цена ќе ми го откупат родот во земјава а по која во странство (ако има таква опција)?


Понатаму, имам идеја да насадам маслинки на тоа земјиште. Би сакал да дознаам нешто повеќе околу тоа каде можам:
  • Да купам садници за оваа култура?
  • Колку чинат?
  • Дали се комплицирани за одгледување?
  • Дали има откуп во државава и колку изнесува?


Знам дека премногу опширен ми е постов меѓутоа како што реков и погоре, немам познавања од оваа дејност.

Поздрав

Александар

Број на мислења : 1
Join date : 2012-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот