zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите

Join the forum, it's quick and easy

zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Svinjarstvo

+3
makic
nikola.stepanuleski
danot
7 posters

Go down

Svinjarstvo Empty Svinjarstvo

Пишување  danot Саб Мај 28, 2011 9:54 am

Odgleduvanje na svinji
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Svinjarstvo Empty heyyyy

Пишување  nikola.stepanuleski Сре Јун 15, 2011 10:35 am

koj ovde od zaclenetite clenovi cuva svinji i kolku vreme se zanivamate i po kolku parcinja cuvate a za sortite podocna Very Happy:D

nikola.stepanuleski

Број на мислења : 2
Join date : 2011-06-15

Вратете се на почетокот Go down

Svinjarstvo Empty Re: Svinjarstvo

Пишување  danot Сре Јун 15, 2011 12:36 pm

Za sega od clenovite izgleda da si edinstveni so svinji Sad , ne ima samo 10 clena, pa da se nadevame deka ke se soberat poveke, pa pisi prv kolku cuvas, imas farma ili?
Porano nie cuvavme svinji, prodavavme i mali prasinja,a i golemi negde okolu 100 kg, ali bidejki cela hrana ja kupuvavme, nemavme nisto nase od hrana, a nemam ni zemja kade da ja proizveduvam, toa ni se pokaza kako neisplatlivo.
Sega boksovite koi bea za svinjite gi koristam kako magacinski prostor(supa).
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 34

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Svinjarstvo Empty heyy

Пишување  nikola.stepanuleski Чет Јун 16, 2011 11:35 pm

epa vaka jas sum od pp imam 21 godina i cuvam okolu stotina prasina od koi 15 se matorici i eden nerez a cekam i da mi stasa i drugiot , matoricite imam dve od sortata daland 5 imam yoksir pietren i ostanatite se landras yoksir a nerezite edniot e cist pietren a toj so cekam da stasa e cist yoksir . porano cuvavme onaka amaterski a sega sakam da pocnam da cuvam profesionalno i zato ponuvam da kupuvam cisti sorti koi dostignuva cena i do 400 evra za prase od 20 kila. inace prodavame i malecki prasina a to so ce ostani odi za tov odprilika gotinata vadam i 150 do 200 tovenika Very Happy to e za mene a sega neka kazi nekoj drug ness drugo Very Happy:D pozz

nikola.stepanuleski

Број на мислења : 2
Join date : 2011-06-15

Вратете се на почетокот Go down

Svinjarstvo Empty Re: Svinjarstvo

Пишување  makic Сре Окт 24, 2012 11:14 am

nikola.stepanuleski напиша:epa vaka jas sum od pp imam 21 godina i cuvam okolu stotina prasina od koi 15 se matorici i eden nerez a cekam i da mi stasa i drugiot , matoricite imam dve od sortata daland 5 imam yoksir pietren i ostanatite se landras yoksir a nerezite edniot e cist pietren a toj so cekam da stasa e cist yoksir . porano cuvavme onaka amaterski a sega sakam da pocnam da cuvam profesionalno i zato ponuvam da kupuvam cisti sorti koi dostignuva cena i do 400 evra za prase od 20 kila. inace prodavame i malecki prasina a to so ce ostani odi za tov odprilika gotinata vadam i 150 do 200 tovenika Very Happy to e za mene a sega neka kazi nekoj drug ness drugo Very Happy:D pozz

Eve vaka jas ne se zanimavam so svinjarstvo no sum radoznal opsto na sekoja granka Smile)
mene me interesirat nekoj podatoci t.e za edna farma od 100 svinji za tov sto se e potrebno?
1.Kolkava farma
2.Kolku matorici
3.Kolku hrana e potrebna (isto i cenata) za da se odgledat tie 100 svinji normalno i matoricite plus. Do odredenata kilaza od svinja i koja e najisplatliva kilaza kaj svinjite? do 100kg do 120 150 itn... vo smisla na trosocite i dobivkite spored tvojte presmetki kako e najisplatlivo.
4.Kolku vreme e potrebno za da se dostigne poslednata cel da receme.. do klanica?
5.Dali e izvodlivo da se odgleduvat vo istata farma dve generacii na svinji vo edna godina ??
I za posledno spored tebe od ovie 100 svinji so tov so site troskovi so matorici,nerez,hrana,veterinari,kasapin i rabotnik za da gi odgleduva sto bi ti ostanalo?
ednostavno edna presmetka za edna godina za tovenje na 100 svinji ako mozes i ako znaes te molam napravi ja.. pozz

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Svinjarstvo Empty pozdrav

Пишување  dzimi.1 Сре Јан 09, 2013 2:25 pm

zdravo jas se zanimavam so svinjarstvo i proizvodstvo na prasinja imam 7 matorici da ve prasam kako ste zadovolni od sortata daland i kako e vo sporedba so drugite sorti sto bi mi kazal za daland ako gi imate podolgo vreme. pozdrav

dzimi.1

Број на мислења : 1
Join date : 2013-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Svinjarstvo Empty Re: Svinjarstvo

Пишување  bboobbaann Пет Дек 20, 2013 5:50 pm

zdravo jas sakam da pocnam da se zanimavam so odgleduvanje na tovenici i imam molba do site koi ste na ovoj forum, dali nekoj od vas koj se zanimava so ova moze da objavi nekoja receptura za tovenje na svinji i da mi dadete informacija za taa receptura kakvi se rezultatite kaj vas. (na pr. spored odredena receptura kolku kg hrana e potrebno za edno prase od 15 kg da dostigne tezina od 100-120 kg) Vi blagodaram odnapred.

bboobbaann

Број на мислења : 1
Join date : 2013-12-20

Вратете се на почетокот Go down

Svinjarstvo Empty Re: Svinjarstvo

Пишување  gorivko Саб Дек 21, 2013 8:12 am

bboobbaann напиша:zdravo jas sakam da pocnam da se zanimavam so odgleduvanje na tovenici i imam molba do site koi ste na ovoj forum, dali nekoj od vas koj se zanimava so ova moze da objavi nekoja receptura za tovenje na svinji i da mi dadete informacija za taa receptura kakvi se rezultatite kaj vas. (na pr. spored odredena receptura kolku kg hrana e potrebno za edno prase od 15 kg da dostigne tezina od 100-120 kg) Vi blagodaram odnapred.
pozdrav bboobbaann za receptura ke baras od distributerite na premiksi za pravenje na stocna hrana. Na primer vo Stip site veterinarni apteki se zastapnici za razni proizvoditeli na premiksi i ako kupuvas od kaj niv premiksi ke ti davaat soveti za ishranata na tovenicite. Za postignuvanje na baranata tezina od 100-120 kg eden tovenik treba da izede okolu 350-400 kg koncentrat.
gorivko
gorivko

Број на мислења : 51
Join date : 2011-09-30
Age : 46
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

Svinjarstvo Empty Re: Svinjarstvo

Пишување  1011018 Чет Фед 13, 2014 11:42 am

zdravo me interesira kako se snaogate za plasman ,jas imam mala farma ama tesko so plasmanov

1011018

Број на мислења : 1
Join date : 2014-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Svinjarstvo Empty Re: Svinjarstvo

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот