zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ovcarstvo

Go down

Ovcarstvo         Empty Ovcarstvo

Пишување  danot on Саб Мај 28, 2011 9:54 am

Odgleduvanje na ovci
danot
danot
Admin

Број на мислења : 139
Join date : 2011-05-27
Age : 30

https://zemjodelie.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Ovcarstvo         Empty Ovcarstvo

Пишување  bokuman on Пет Jул 01, 2011 12:14 am

Konecno i vo Makedonija zemjodelski forum ama zasega lugeto dosta slabo reagiraat, se nadevame deka vo naskoro vreme toa se ke bide poaktuelno.

Konkretno mene poveke me interesira ovcarstvoto.
I toa kako domasnata populacija na ovci da ja oplemenime so drugi rasi ,kako bi go zgolemile proizvodstvoto koe bi bilo porentabilno.

bokuman

Број на мислења : 2
Join date : 2011-06-17

Вратете се на почетокот Go down

Ovcarstvo         Empty Re: Ovcarstvo

Пишување  Vasko Krakow on Пон Фед 27, 2012 5:38 pm

А од што би почнал да ги менуваш работите на пример ти лично?
Дали би избрал раса за млеко или за месо?

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Ovcarstvo         Empty Re: Ovcarstvo

Пишување  Vasko Krakow on Чет Мар 01, 2012 11:11 am

Какво е вашето мислење или искуство за овците Аваси од колегата Марјан.
Дали некој купил и колку е точно тоа што тој го изјавава околу млечноста дали укрстени со праменката даваат задоволителни резултати?

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Ovcarstvo         Empty Re: Ovcarstvo

Пишување  Ma4ako on Саб Ное 03, 2012 2:52 pm

Чувам 100-тина овци од 4-5 раси или мелези, крај не му се знае.
сакам да ги мелезам со Виртемберг овни ама чистокрвни со педигре
дали има во Македонија такво одгледувалиште или
како да се набави од друга држава овен (каква е процедурата)
владата субвенционира 20.000 ден за чистокрвен овен па би требало да засукаме ракави
Ma4ako
Ma4ako

Број на мислења : 9
Join date : 2012-11-02
Age : 37
Местолокација : Godivle Prilep

Вратете се на почетокот Go down

Ovcarstvo         Empty Re: Ovcarstvo

Пишување  Vasko Krakow on Чет Ное 15, 2012 11:48 pm

Ma4ako
Дотации и субвенции се само за луѓе кои се занимаваат хобистички со нешто.
Следно треба да знаеш које е твојата основна полза од овците.
Дали јагниња или млеко сирење итн,
Виртембегски овци колку што знам има еден одгледувач во Србија, дали има педигре или не незнам, само мисла дека тие овци не се за Македонски услови.
Колку што знам и колку што гледам нај добар излез и најприфатливи овци за Македонски простори се Авази, од Марјан или некој друг ако најдеш поблиско.
Бидејќи тие овци се приспособени да ивеат и да успеваат таму.
2 се издрливи на невреме суша и временски услови.
“ даваат двојна количина на млеко
Имаат екстра добро месо кое е најмногу барано во Арабските земји
4 исто државата дава субвенции за овнови.
Тие што тебе те интересираат се добри за во Германиа каде цело лето тревата е зелена.
Тоа е барем мое мислење а ти ако си решил тогаш пробај со Винтерберг па ќе видиш можеби сум грешка.
Поздрав

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Ovcarstvo         Empty Re: Ovcarstvo

Пишување  Ma4ako on Саб Ное 17, 2012 7:22 pm

Vasko Krakow напиша:Ma4ako
Дотации и субвенции се само за луѓе кои се занимаваат хобистички со нешто.
Следно треба да знаеш које е твојата основна полза од овците.
Дали јагниња или млеко сирење итн,
Виртембегски овци колку што знам има еден одгледувач во Србија, дали има педигре или не незнам, само мисла дека тие овци не се за Македонски услови.
Колку што знам и колку што гледам нај добар излез и најприфатливи овци за Македонски простори се Авази, од Марјан или некој друг ако најдеш поблиско.
Бидејќи тие овци се приспособени да ивеат и да успеваат таму.
2 се издрливи на невреме суша и временски услови.
“ даваат двојна количина на млеко
Имаат екстра добро месо кое е најмногу барано во Арабските земји
4 исто државата дава субвенции за овнови.
Тие што тебе те интересираат се добри за во Германиа каде цело лето тревата е зелена.
Тоа е барем мое мислење а ти ако си решил тогаш пробај со Винтерберг па ќе видиш можеби сум грешка.
Поздрав
Ne sakam da se pravam nekoj seznajko ama teorijata ne sekogas se sovpajga so praksata
imas dve osnovni greski
1. Avasite, barem kaj nas (kaj mojot komsija) ne se pokazaa kako otporni na nasite uslovi, za razlika od melez na virtemberg koi gi imavme i nie do pred 5 god. imaat mnogu ama slabo mleko a i jagnenjeto im e vo prosek po 1 jagne na ovca godisno
Virtemberg ima strasen genetski potencijal za dve jagnenja godisno a i 80% se blizni sto e sekako poisplatlivo i od prodazba na mleko ili sirenje.
2.subvencii za zamjodelstvo kaj nas dobiva sekoj konkretno 1000 den za molzna ovca, 1700 za odbieno zensko jagne. Za maskite nema, osven za nabavka na cistokrvni rasplodni grla.
Ma4ako
Ma4ako

Број на мислења : 9
Join date : 2012-11-02
Age : 37
Местолокација : Godivle Prilep

Вратете се на почетокот Go down

Ovcarstvo         Empty Re: Ovcarstvo

Пишување  Ma4ako on Саб Ное 17, 2012 7:28 pm

dali gi procistivte ovcite od paraziti
i dali gi vakciniravte protiv zoltica (jatornica)
Ma4ako
Ma4ako

Број на мислења : 9
Join date : 2012-11-02
Age : 37
Местолокација : Godivle Prilep

Вратете се на почетокот Go down

Ovcarstvo         Empty Re: Ovcarstvo

Пишување  Vasko Krakow on Нед Ное 18, 2012 12:02 pm

Azra Cimirotic email 0658290739 [vidi detalje]
Prodajem ovce i jaganjce rase virtemberg, izmedju ostalog i velikog ovna starog nepune dve godine, idealnog za priplod. Ovce se mogu pogledati svakog dana uz prethodnu najavu telefonom. Pozovite radi daljih informacija i dogovora oko cene.
Ovie informacii se od Srbski oglasi za stocarstvo

Vasko Krakow

Број на мислења : 31
Join date : 2012-02-27
Местолокација : Krakow Polska

http://www.realwt.pl

Вратете се на почетокот Go down

Ovcarstvo         Empty Re: Ovcarstvo

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот