zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите

Join the forum, it's quick and easy

zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Literatura za odgleduvanje na lesnik

+21
Antonio00
boban
ivbernard
ivan91
Duktor
mice
oliver-oli
mihajlo
Zlate Nastevski
Jovce
Goran Paunkoski
Небојша
Vlado
Мандил Бранко
gago
slavco
ViktorToshev
AleksandarMKD
Vasko Krakow
gorivko
makic
25 posters

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty prasanje do mikic

Пишување  ivan91 Пон Јан 20, 2014 6:15 pm

mikic
imas napisano deka za subvencii se potrebni minimum 3.1 dekari jas imam 4 no deneska bef vo ministerstvo za zemjodeli vo opstina kisela voda i mi rekoa deka lani bile potrebni minimum 5 dekari a za ovaa godina ne se znae treba da kazat. Pa sega malku sum zbunet koja informacija e tocna bidejki sakam da podignam novi nasadi od septenvri godinava.
pozdrav

ivan91

Број на мислења : 2
Join date : 2013-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  gorivko Саб Јан 25, 2014 9:58 pm

ivan91
za goleminata (povrsinata) na nasadot za koja sleduvaat subvencii ne moze da se kaze e fiksna, bidejki sekoja godina ima promeni vo visinata na subvenciite, povrsianta duri i za odredeni kulturi taa e razlicna. najdobro za toa mozes da se informiras ako otides vo podracnata edinica na MZSV i prasas dali e donesena programata za (taka da kazam) subvencii.
ako nekoj od clenovite na forumot ima poveke informacii neka gi podeli so site nas
gorivko
gorivko

Број на мислења : 51
Join date : 2011-09-30
Age : 46
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  ivan91 Вто Јан 28, 2014 6:05 pm

fala gorivko Smile ke prasam pozz

ivan91

Број на мислења : 2
Join date : 2013-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  ivbernard Пет Фед 07, 2014 3:33 am

denes prasav,potrebni se 5 dekari min. so toa sto nema poveke 1000.000 den. za nov nasad tuku 50 % (50/50) gi vraka drzavata vlozenite (izdrzani prikazani trosoci) sredstva. za zal no i toa nee tolku loso

ivbernard

Број на мислења : 2
Join date : 2014-02-07

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  ivbernard Пет Фед 07, 2014 3:36 am

i ostanuva zasega isto 15.000 den. godisno za odrzuvanje star nasad

ivbernard

Број на мислења : 2
Join date : 2014-02-07

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty boban

Пишување  boban Чет Мај 15, 2014 3:40 pm

a dali ima nekoj nekakvi informacii kolku pari moze da se nabavat sadnicite za lesnik

boban

Број на мислења : 1
Join date : 2014-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty Lesnik

Пишување  Antonio00 Чет Мај 15, 2014 5:08 pm

Zdravo. Imam 4 dekari mesto kolku sadnici mi se potrebni i kade mozam da nabavam licencirani sadnici od trite vrsti TONDA GENTILE ROMANA,TONDA GENTILE DELLA LANGE I TONDA DI GIFONII

Antonio00

Број на мислења : 1
Join date : 2014-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty Lesnik

Пишување  mu3ap Вто Jул 01, 2014 2:19 pm

Zdravo na site od nov clen ....
Vejke nekoe vreme se razmisluvase za sadenje na lesnik .... no vejke ispadna sansa toa i da se realizira.Pa imam nekolku prasanja zatoa sto na razlicni mesta razlicno citam ....

1. Koj vid na lesnik e najdobar za odgleduvanje vo Makedonija (potocno vo Prilepsko)
2. Rasad za leski od kade da se nabavi edinstveno do sega kontaktirav so rasadnik od Veles (agroklasik) cenata bese 130 denari za steblo no ima i za 160-170 denari za stebla so dobro razvien koren.
3. Vo plan se da se nasadat 9 dekari + 3 dekari na drugo mesto no za niv ne e uste sigurno prasanjeto ovde mi e kolku stebla vo dekar i na koe rastojanie .... kratko objasnuvanje okulu kroenjeto na drvcata i nacin na zavaduvanje ( voda ima na toa mesto)
4. Bolesti koi gi fakaat leskite .... preparati za prskanje i sto dzubrivo da se koristi pri sadenjeto.
5. Sto e potrebno za da se dobijat subvencii.
6. Po kolku godini e prviot rod i otprilika kolku kilogrami lesnik izleguva od 1 steblo.

Za sega toa mi se prasanjata ..... blagodaram odnapred.

mu3ap

Број на мислења : 1
Join date : 2014-07-01

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty lesnik sase pobaraj me na 075 240 925 zastapnik sum za Italijanski sadnici

Пишување  Sase Lesnik Вто Jул 15, 2014 7:37 pm

mu3ap напиша:Zdravo na site od nov clen ....
Vejke nekoe vreme se razmisluvase za sadenje na lesnik .... no vejke ispadna sansa toa i da se realizira.Pa imam nekolku prasanja zatoa sto na razlicni mesta razlicno citam ....

1. Koj vid na lesnik e najdobar za odgleduvanje vo Makedonija (potocno vo Prilepsko)
2. Rasad za leski od kade da se nabavi edinstveno do sega kontaktirav so rasadnik od Veles (agroklasik) cenata bese 130 denari za steblo no ima i za 160-170 denari za stebla so dobro razvien koren.
3. Vo plan se da se nasadat 9 dekari + 3 dekari na drugo mesto no za niv ne e uste sigurno prasanjeto ovde mi e kolku stebla vo dekar i na koe rastojanie .... kratko objasnuvanje okulu kroenjeto na drvcata i nacin na zavaduvanje ( voda ima na toa mesto)
4. Bolesti koi gi fakaat leskite .... preparati za prskanje i sto dzubrivo da se koristi pri sadenjeto.
5. Sto e potrebno za da se dobijat subvencii.
6. Po kolku godini e prviot rod i otprilika kolku kilogrami lesnik izleguva od 1 steblo.

Za sega toa mi se prasanjata ..... blagodaram odnapred.

Sase Lesnik

Број на мислења : 3
Join date : 2014-07-15

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty lesnik sase

Пишување  Sase Lesnik Вто Jул 15, 2014 8:11 pm

Nudime sadnici i otkup na lesnici.Davame informacii za lesnici koi uspevat vo Makedonija TONDA GENTILE DELLA LANGE(Samo oprasuvacka sorta i so kompletna dokumentacija do sobvencii) Ova go nudi Italijanska renomirana firma ,5 godini e clen vo firmata NUTELA-FERRERO od ITALIJA. Bea Italijanite vo Makedonija na poveke lokacii i kanstatiraa deka naseto podnebje e idealno za odgleduvanje na lesnik.Preku 200 hektari se veke posadeni vo Makedonija , imame odlicni rezultat za sega od zasadenite sadnici.Za poveke informaci povelete posetetene vo nasata plantaza,ke mozete da se informirate za se vo vrska so sadniot material i se drugo sto bi ve interesiralo za lesnikot . Ke imame sadnici za proletno sadenje no koi nema da mozat da gi podgotvat svoite parceli za proletno sadene ke imame i sadnici za vo esen.Za podetalna informacija barajte me na 075 240 925 SASE.

Sase Lesnik

Број на мислења : 3
Join date : 2014-07-15

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  dil121 Нед Ное 30, 2014 4:38 pm

Zdravo na site.
Gi procitav site postovi ima dosta interesni i korisni informacii.
Bi sakal da ja otvoram temata na prinos, odnosno kolkav rod dava lesnikot vo tekot na zivotniot vek.

Po ona sto sum cital i nasa i stranska literatura prinosot se dvizi od 3-4 kg od steblo od 3 do 5 godina
do 10 do 12 kg vod 10 do 15 godina.
Bi sakal da gi prasam poiskusnite odnoso nie koi veke imale rod dali ova sto go napisav se poklopuva so
rodot koj go dobile.

Blagodaram

dil121

Број на мислења : 1
Join date : 2014-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Besim R. Сре Ное 11, 2015 1:34 pm

dil121 напиша:Zdravo na site.
Gi procitav site postovi ima dosta interesni i korisni informacii.
Bi sakal da ja otvoram temata na prinos, odnosno kolkav rod dava lesnikot vo tekot na zivotniot vek.

Po ona sto sum cital i nasa i stranska literatura prinosot se dvizi od 3-4 kg od steblo od 3 do 5 godina
do 10 do 12 kg vod 10 do 15 godina.
Bi sakal da gi prasam poiskusnite odnoso nie koi veke imale rod dali ova sto go napisav se poklopuva so
rodot koj go dobile.

Blagodaram
Posle 5 godina davaat od pola do edno kg,a posle 7 i 8 davat i po 5 i vise kg

Besim R.

Број на мислења : 1
Join date : 2015-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 5 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот