zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите

Join the forum, it's quick and easy

zemjodelie.info
Форумот се префрла на zemjodelie.info . Ве молиме регистрирајте се таму и учествувајте во дискусиите
zemjodelie.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Literatura za odgleduvanje na lesnik

+21
Antonio00
boban
ivbernard
ivan91
Duktor
mice
oliver-oli
mihajlo
Zlate Nastevski
Jovce
Goran Paunkoski
Небојша
Vlado
Мандил Бранко
gago
slavco
ViktorToshev
AleksandarMKD
Vasko Krakow
gorivko
makic
25 posters

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty zdr

Пишување  mihajlo Нед Дек 09, 2012 2:12 pm

kako mislis pracki? nemaa li nikakvi zilcina? i jas nasadiv ednogodisni drvca na nekoi ne no na poveketo imase takvi zili, jas duri i vo sadenjeto gi potopuvav vo nekoja tecnost za pobrzo da zakorenuvaat. Question

mihajlo

Број на мислења : 4
Join date : 2012-10-31
Age : 35

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  oliver-oli Вто Дек 11, 2012 9:45 am

Zdravo za lesnik razgleduvam okolu 4 godini dojde vreme koga ke se realizira treba da zasadime okolu 40 hectari cetvorica po 10 ha pa sekoja informacija bi mi bila korisna od tipot firmi za sadnici, baranos na sortite-tipot na lesnik vo eu sekoj link ke mi bidi dobredojden vi blagodaram.

oliver-oli

Број на мислења : 3
Join date : 2012-12-11

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty bravo drugar toa e ogromna povrsina bogami za sadnici od kaj nas ke imas problem da najdes a i ako gi najdes pazi dobro sto ke ti dadat zosto sadnica so slab koren gzabe ja zimas nema sansi da se fati mene taka me zafrknaa lani pa sega mora da presaduvam

Пишување  gago Вто Дек 11, 2012 10:56 pm

oliver-oli напиша:Zdravo za lesnik razgleduvam okolu 4 godini dojde vreme koga ke se realizira treba da zasadime okolu 40 hectari cetvorica po 10 ha pa sekoja informacija bi mi bila korisna od tipot firmi za sadnici, baranos na sortite-tipot na lesnik vo eu sekoj link ke mi bidi dobredojden vi blagodaram.

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty a za sortite zemi si od ovie talancive tonda dzentile ili tonda romana nemas promasaj

Пишување  gago Вто Дек 11, 2012 11:03 pm

gago напиша:
oliver-oli напиша:Zdravo za lesnik razgleduvam okolu 4 godini dojde vreme koga ke se realizira treba da zasadime okolu 40 hectari cetvorica po 10 ha pa sekoja informacija bi mi bila korisna od tipot firmi za sadnici, baranos na sortite-tipot na lesnik vo eu sekoj link ke mi bidi dobredojden vi blagodaram.

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty e druze jas i ti isto go jadevme dodusa ja malce poise od 750 ostanaa samo 150 a i tie edvaj preziveaa ama toa e sve e skolo od pracki nisto ne biva

Пишување  gago Вто Дек 11, 2012 11:08 pm

Мандил Бранко напиша:Официјално мене летово ми изгоре пола насад, значи околу 300 дрвца. Дел од вината сноси летото и страшната суша а дел од вината едногодишните дрвца кој ми ги продаде оној од расадникот од Лисиче. Сега ќе садам овој викенд нови 400 дрвца , кои ќе ги земам од расадник во Велес. Двегодишни се со убаво коренче а не прачки како претходниве.
Ѓубре ќе се става оваа тура исто така , а на пролет здравје едно кастрење ќе добијат

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  oliver-oli Пет Дек 14, 2012 9:37 am

gogo kako toa ne uspeja dali mu gi dade potrebnite agromehanicki dejstvija na kakva pocva gi sadese vo odnos na kvalitet i dali pocvata ja zadrzuva vlagata podolgo ,i od kade gi nabave sadnicite.

oliver-oli

Број на мислења : 3
Join date : 2012-12-11

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty taka drugar ednostavno slab koren imaa i toa e toa ne se fatija i voda imaa i zemjta e ekstra pravev hemiska analiza pred da gi sadam ama dzabe e sve ako sadnicata e slaba zatoa pazi mnogu sto zimas,a kade ti e zemjata kade ke sadis,pozdrav

Пишување  gago Саб Дек 15, 2012 2:01 pm

oliver-oli напиша:gogo kako toa ne uspeja dali mu gi dade potrebnite agromehanicki dejstvija na kakva pocva gi sadese vo odnos na kvalitet i dali pocvata ja zadrzuva vlagata podolgo ,i od kade gi nabave sadnicite.

gago

Број на мислења : 14
Join date : 2012-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  slavco Саб Дек 22, 2012 8:26 am

citajte luge citajte

slavco

Број на мислења : 9
Join date : 2012-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  slavco Саб Дек 22, 2012 8:28 am

prevaranti ima mnougu a upravata za saden materijal treba poveke da gi stiti nasite interesi zatoa sto dozvoluva da se uvezat nekvalitetni sadnici vaka nisto ne pravime

slavco

Број на мислења : 9
Join date : 2012-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  oliver-oli Вто Дек 25, 2012 4:18 pm

zemjata e izmegu prilep i bitola potocno c. Чепигово vtora klasa voda ima na 1,5-2 metri 620 m nadmorska VISOCINA asvalt do samata parcela. fala za odgovorot gogo.

oliver-oli

Број на мислења : 3
Join date : 2012-12-11

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  mihajlo Чет Јан 31, 2013 5:01 pm

Мандил Бранко напиша:Официјално мене летово ми изгоре пола насад, значи околу 300 дрвца. Дел од вината сноси летото и страшната суша а дел од вината едногодишните дрвца кој ми ги продаде оној од расадникот од Лисиче. Сега ќе садам овој викенд нови 400 дрвца , кои ќе ги земам од расадник во Велес. Двегодишни се со убаво коренче а не прачки како претходниве.
Ѓубре ќе се става оваа ту




kako mislis pracki? nemaa li nikakvi zilcina? i jas nasadiv ednogodisni drvca na nekoi ne no na poveketo imase takvi zili, jas duri i vo sadenjeto gi potopuvav vo nekoja tecnost za pobrzo da zakorenuvaat. ра исто така , а на пролет здравје едно кастрење ќе добијат

mihajlo

Број на мислења : 4
Join date : 2012-10-31
Age : 35

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Literatura za lesnik

Пишување  Небојша Пет Фед 22, 2013 1:21 pm

Vo noemvri nasadiv 3dekari so dvogodisni nasadi od srbija.Dali sega na prolet treba da vrsam kastrenje i kakvo da bide?Bi sakal da dobijam strucen sovet .Odnapred vi blagodaram.

Небојша

Број на мислења : 3
Join date : 2012-08-14

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  slavco Саб Фед 23, 2013 5:59 am

Небојша напиша:Vo noemvri nasadiv 3dekari so dvogodisni nasadi od srbija.Dali sega na prolet treba da vrsam kastrenje i kakvo da bide?Bi sakal da dobijam strucen sovet .Odnapred vi blagodaram.
zavisno od formata koja sakas da ja odgleduvas treba da se skratat na 30 do 40 sm od zemja da moze lesnikot po lesno da se primi ako imal dobar korenov sistem i poveke navodnuvanje vo pocetokot na vegetacijata i gubrenje obavezno soglasno na analizata na zemjata gjubrivoto s estava podaleku od stebloto da ne dojde do ostetuvanje na ml sadnica mn sreka

slavco

Број на мислења : 9
Join date : 2012-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty zemjata e izmegu prilep i bitola potocno c. Чепигово vtora klasa voda ima na 1,5-2 metri 620 m nadmorska VISOCINA asvalt do samata parcela. fala za odgovorot gogo.

Пишување  mice Саб Мар 09, 2013 10:09 pm

DALI IMAS PLASMAN ??? SEDUM GODINI 750 SADNICI 250 KG NABRAV VO 2012 GOD I ME UCENUVAAT 100-120 DENARI DOBRO RAZMISLI STO SADIS 5-6 GODINI SAMO TROSOCI VO PRILEP SUM JAVI SE DA RAZGLEDAS I PRASAS SE PO PROPIS SRABOTENO AMA NISTO NE E KAKO NA KNIGA POZ

mice

Број на мислења : 2
Join date : 2012-07-12

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Vo noemvri nasadiv 3dekari so dvogodisni nasadi od srbija.Dali sega na prolet treba da vrsam kastrenje i kakvo da bide?Bi sakal da dobijam strucen sovet .Odnapred vi blagodaram.

Пишување  mice Саб Мар 09, 2013 10:21 pm

OD MOETO ISKUSTVO OD 2006 DO SEGA BI PREPORACAL ZARADI DOSADNITE PODNIKCI DA KUPUVATE KALEMENI NA MECKINA DOKOLKU GI IMA VO MK BIDEJKI LESNO E DA ISCISTIS 1-2-3-5STEBLA NO DA SE KOLENICIS NA 750 STEBLA DVA PATI VO GODINATA NE E LESNO A ZA FORMATA AKO NE GO OSTAVIS DA PORASNE KAKO DZBUN NEMA NATPREVAR MEGU LASTARITE I RAZVOJ NA KROSNATA KAJ NAS E MNOGU SONCEVO A LESNIKOT NE SAKA SONCETO DA JA PECE ZEMJATA OKOLU KORENOT TAKA DA OSTANUVA KAKO ZAPECEN IAKO CELO VREME GO VADAM SO KAPKA PODZEMNO SEPAK VLAZNOSTA NA VOZDUHOT IGRA GOLEMA ULOGA VO RAZVOJOT POSEBNO SUSHNITE JULI I AVGUST MOJA PREPORAKA PLATI KALEMEN POSKAPO OTKOLKU DA PUKNISH OD CISTENJE PODNIKCI POZ

mice

Број на мислења : 2
Join date : 2012-07-12

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Небојша Сре Апр 17, 2013 1:31 pm

dali nekoj ima informacija za godinesnive subvencii dobiv informacija deka od godinava ke se ukinat subvenciite za novi nasadi ...Dokolku nekoj e zapoznaen po detalno ve molam pisete

Небојша

Број на мислења : 3
Join date : 2012-08-14

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic Пон Мај 06, 2013 10:54 am

Небојша напиша:dali nekoj ima informacija za godinesnive subvencii dobiv informacija deka od godinava ke se ukinat subvenciite za novi nasadi ...Dokolku nekoj e zapoznaen po detalno ve molam pisete
Ne sum slusnal takvo nesto i ne veruvam deka toa ke se sluci. Naprotiv slusnav deka za odgleduvanjeto na star nasad e pokacena subvencijata od 10.000 denara po hekt na 15.000 denara godisno

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic Пон Мај 06, 2013 11:01 am

oliver-oli напиша:Zdravo za lesnik razgleduvam okolu 4 godini dojde vreme koga ke se realizira treba da zasadime okolu 40 hectari cetvorica po 10 ha pa sekoja informacija bi mi bila korisna od tipot firmi za sadnici, baranos na sortite-tipot na lesnik vo eu sekoj link ke mi bidi dobredojden vi blagodaram.

Prijatele naj prvo proveri si ja pocvata pred da pocnes bila kakva inicijativa toa e mnogu mnogu vazno, kako vtoro: prvoto ne go ni pocnuvaj ako nemas voda na taa povrsina. Kako treto ako gi pocituvas ovie dvete moze da se razgovara Smile

40 hektari e dobra povrsina ako se mehaniziras dobro dvajca vraboteni se mnogu za da gi odgleduvat no ne zaboravaj deka kaj nas treba mnogu navodnuvanje toa e najgolemiot faktor vo lesnikot eve jas imam nekade okolu 2-3 hektari posadeni veke 3-4 godini i sum zadovolen bidejki od tie 1.000 stebla posto jas i dosta retko gi nasadiv mi gresija vo ovie 3 godini nekade okolu 50 stebla i toa so mehanicka osteta i prirodni nezgodi. no nivata na mega mie kako trap i tamo vodata ne dopirase do stebloto site tie se isusija no za sreka tie bea mal broj nekade okolu 6-7 stebla.
Za sorta se najdobri onie trite sto gi spomnuvame celo vreme tuka Gentile tonda, Gentile romana i Gifoni od tie sorti nema da imas problem na taa povrsina sto si zainteresiran bidejki ovie sorti se pobarani po evropa taka da ke najdes plasman vo sekoe vreme. Pozz

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic Пон Мај 06, 2013 11:07 am

Мандил Бранко напиша:
mihajlo напиша:zdravo kako e?
presno se registrirav na forumov gi procitav site razgovori vnimatelno pa padnav vo mala depresija ,nivata mi e spremna za sadenje za leski so sertifikat gi poracav ama od srbija trebalo da dojdat, procitav deka imalo nekoj los rasad od tamu so bolesti.Dupkite mi se kopani 3m so 4m pa nekoj velat deka mn. se na blisku pa samo ke visat ke imalo pomalku rod itn.

Не мора да значи дека ќе се разболат. Ти засади си ги сега со малце ѓубренце. На пролет скастри ги солидно, имаш слики. И на лето капка по капка . Ќе ги биде

Vnimavajte koga gi sadite nikako gubre vo zilite da stavate bidejki tie zili se krevki i vo start ke gi izgorete. Bi bilo pametno no mnogu rabota e a ke ima efikasnost no ne bi rekol deka e naj profesionalno, da se iskopa dupkata podlaboka da se stavi edna do dve lopati domasno gubre posle da se pokrie so zemja gubreto i zilite da dojdat na cista zemja za tie zili postepeno i za narednata godina da doprat do gubreto no toa naprajte go epten ako sakate gubre da stavate inaku vo zila gubre direktno ne! posto posle ke se cudite sto bolest gi fatilo!

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic Пон Мај 06, 2013 11:10 am

gago напиша:
oliver-oli напиша:gogo kako toa ne uspeja dali mu gi dade potrebnite agromehanicki dejstvija na kakva pocva gi sadese vo odnos na kvalitet i dali pocvata ja zadrzuva vlagata podolgo ,i od kade gi nabave sadnicite.

Spored mene e bilo nedostatok na voda i ako imale mala zila no ako se bile navodnuvani dovolno sepak ke uspeale mozebi ke zakasnale so edna godina no nemalo da se isusat.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic Пон Мај 06, 2013 11:14 am

slavco напиша:
Небојша напиша:Vo noemvri nasadiv 3dekari so dvogodisni nasadi od srbija.Dali sega na prolet treba da vrsam kastrenje i kakvo da bide?Bi sakal da dobijam strucen sovet .Odnapred vi blagodaram.
zavisno od formata koja sakas da ja odgleduvas treba da se skratat na 30 do 40 sm od zemja da moze lesnikot po lesno da se primi ako imal dobar korenov sistem i poveke navodnuvanje vo pocetokot na vegetacijata i gubrenje obavezno soglasno na analizata na zemjata gjubrivoto s estava podaleku od stebloto da ne dojde do ostetuvanje na ml sadnica mn sreka


Ne tie greska teorijata no kako vo Makedonskite klimatski uslovi jas bi preporacal da se krojat dole niskoto i da se ostavat zbunesti poradi edna pricina dodeka e na steblo so 30 40 cm grankite ke se ostavat visokoto tocno deka ke bide mnogu pokomodno za obrabotka okolu stebloto itn... no problemot e koga ke ni nadojdat debeli snegovi ke ni se krsat grankite i ke imame problemi od snegot. A dokolku se krojat dole niskoto na 10cm samoto steblo ke si ispusti od zemjata novi stebla site so posebni zili i ke imame fakticki 4-5 stebla od zemjata pa i da ima snegovi toa moze da se nalegne do zemjata no da ostane zdravo bidejki e celosno ne e granka a i dokolku se skrsi sepak se skrsilo edno steblo drugite 3-4 ostanale zdravi i ne povredeni. No na ovoj nacin za obrabotka okolu stebloto ke ni bide malku po dosadno no po sigurno.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic Пон Мај 06, 2013 11:20 am

mice напиша:OD MOETO ISKUSTVO OD 2006 DO SEGA BI PREPORACAL ZARADI DOSADNITE PODNIKCI DA KUPUVATE KALEMENI NA MECKINA DOKOLKU GI IMA VO MK BIDEJKI LESNO E DA ISCISTIS 1-2-3-5STEBLA NO DA SE KOLENICIS NA 750 STEBLA DVA PATI VO GODINATA NE E LESNO A ZA FORMATA AKO NE GO OSTAVIS DA PORASNE KAKO DZBUN NEMA NATPREVAR MEGU LASTARITE I RAZVOJ NA KROSNATA KAJ NAS E MNOGU SONCEVO A LESNIKOT NE SAKA SONCETO DA JA PECE ZEMJATA OKOLU KORENOT TAKA DA OSTANUVA KAKO ZAPECEN IAKO CELO VREME GO VADAM SO KAPKA PODZEMNO SEPAK VLAZNOSTA NA VOZDUHOT IGRA GOLEMA ULOGA VO RAZVOJOT POSEBNO SUSHNITE JULI I AVGUST MOJA PREPORAKA PLATI KALEMEN POSKAPO OTKOLKU DA PUKNISH OD CISTENJE PODNIKCI POZ

Mice ne sakam da te razocaram no od moe iskustvo toa e premnogu mala kilaza na lesnik ne znam zosto, ja imas ispitano pocvata? imas zaprasuvaci? a i kalemen lesnik vo Italija koja e vtora vo evropa ne slusnale za kalemen lesnik poradi edna pricina bidejki sortnite lesnici ako gi kalemis ke mu ja zbrkas sortata sto znaci od 100 zrna isti lesnik i od 100 pracki od istoto drvo da gi kalemis site 100 mozno e da bidat razlicni dali se razbravme? Lesnikot nemora da bide debelo jako steblo za da rodi mnogu, obicno od 1 dekar lesnik so 40-50 stebla vo nego ne bi trebalo da padnes ispod 200kg lesnik. A cenata e tolku 100 120 denari ne e losa cenata dodeka imas golema kolicina i dodeka dadat dobar rod.

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty zdravo

Пишување  mihajlo Сре Јун 12, 2013 5:05 pm

znae li nekoj dali e izlezena programata za ruralen razvoj,koga izleguva? posto razbrav togas mozelo da se podnesuvaat dokumentite za novopodignati nasadi.

mihajlo

Број на мислења : 4
Join date : 2012-10-31
Age : 35

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  makic Чет Јун 13, 2013 5:43 pm

mihajlo напиша:znae li nekoj dali e izlezena programata za ruralen razvoj,koga izleguva? posto razbrav togas mozelo da se podnesuvaat dokumentite za novopodignati nasadi.


Ne sum siguren ama mislam ovoj mesec od 15 ke pocne

makic

Број на мислења : 42
Join date : 2011-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Crven lesnik

Пишување  Duktor Вто Јан 14, 2014 6:17 pm

Zdravo kolegi, jas imam stotina stebla lesnici od koi desetina mi se crvena sorta, gi imam nasadeno onaka za proba i sum mnogu zasovolen od rod i od vkus. Bi sakal nekoj sto ima pogolemo iskustvo da mi kaze povece za popularnosta na ovoj vid lesnik.

Duktor

Број на мислења : 1
Join date : 2014-01-06

Вратете се на почетокот Go down

Literatura za odgleduvanje na lesnik - Page 4 Empty Re: Literatura za odgleduvanje na lesnik

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот